Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Renč a Hubač dostali Zlatý citrón za Sanitku 2, „symbol profesního úpadku“

Profesní svaz ocenil i Adélu Komrzýovou za dokument o řízení programu ČT či tvůrce třídílné série HBO o Janu Palachovi.

Filip Renč při představení seriálu Sanitka 2 v létě 2013. Foto: Profimedia.cz

Filip Renč při představení seriálu Sanitka 2 v létě 2013. Foto: Profimedia.cz

Nemilosrdně se porotci výročních cen Trilobit postavili k divácky úspěšnému seriálu Sanitka 2, kterou loni na podzim odvysílala na svém prvním programu Česká televize. Udělili „zcela zvláštní cenu“ Zlatý citrón „scenáristovi Ivanu Hubačovi, režiséru Filipu Renčovi a ostatním tvůrcům seriálu Sanitka II, jako symbolu profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby“.

První řadu Sanitky napsal Hubačův otec Jiří, režíroval Jiří Adamec a cyklus se v Československu poprvé vysílal 80. letech.

Dozvuky druhé řady Sanitky zazněly opět tento týden, kvůli okolnostem a obsahu natáčení pořadu Zaostřeno na cizince, v němž se měl Renč potkat s kritikem Kamilem Filou. Ten už na podzim kritizoval Renčovu Sanitku kvůli zobrazení Romů a také kvůli scéně, v níž muslimský diplomat pobodá českého doktora, který ošetřuje jeho ženu. Právě o této scéně se nyní debatovalo v rozhlasu. iHNed.cz popsal, Renč, který do pořadu vstoupil telefonicky, se rozčílil a kritikovi vyhrožoval fyzickým násilím. Rozhlas nakonec tuto nejostřejší pasáž do vysílání nezařadil [viz zdůvodnění tohoto rozhodnutí a záznam pořadu odvysílaného v sobotu 18. ledna].

Ocenění Trilobit

Ceny Trilobit Českého filmového a televizního svazu (FITES) se v sobotu předávaly tradičně v Berouně. Oceňují mimořádné počiny v oblasti audiovizuálních děl. Porotu vede teatrolog Vladimír Just, dál v ní zasedli televizní dramaturgyně Věra Krincvajová, producent Ivan Biel, redaktor Českého rozhlasu Tomáš Pilát, místopředseda výkonného výboru FITES Jaroslav Černý, kritik Jan Svačina a filmový publicista Jan Foll.

Jednou z cen je Cena Vladislava Vančury za přínos české kinematografii, kterou v berounském kině Mír převzal scenárista a herec Zdeněk Svěrák. Napsal scénáře k více než třem desítkám filmů včetně televizních. Jako herec se na filmovém plátně či obrazovce objevil v 60 rolích. Vančurova cena se uděluje od poloviny 90. let. Mezi držiteli jsou Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip a Drahomíra Vihanová.

Neméně prestižní ocenění nesoucí jméno exprezidenta Václava Havla, které od roku 2012 FITES uděluje za přínos díla občanské společnosti, získala režisérka Agnieszka Hollandová s autorem námětu a scénáře třídilného filmu HBO Hořící keř Štěpánem Hulíkem.

Jedno z ocenění poroty dostala i mladá filmařka Adéla Komrzýová za kapitolu v dokumentárním pásmu Televizní oslava, v níž nahlédla do fungování programového oddělení České televize.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY CEN TRILOBIT 2013

Ceny poroty

 • Český filmový a televizní svaz FITES a město Beroun udělují Cenu poroty kolektivu tvůrců a manažerů Muzea Karla Zemana – Jakubu Fabelovi, Ondřeji Beránkovi, Marcelu Kralovi, Jakubu Matějkovi a patronce muzea paní Ludmile Zemanové - za neotřelou, hravou a hladivou prezentaci díla Karla Zemana u nás i v cizině.
 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU POROTY scénáristovi a režisérovi Robertu  Kirchhoffovi za dokument Kauza Cervanová . Rekapitulace jednoho z nejpodivnějších kriminálních případů minulosti je i obžalobu justice polistopadové, u níž je možné, aby lidé, dožadující se po 30 letech práva na spravedlivý proces, byli za svou snahu potrestáni exemplárním zostřením někdejších absurdních trestů.
 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU POROTY režisérovi Radimu Špačkovi, scenáristovi Jakubu Felcmanovi a autorovi námětu Čestmíru Kopeckému za dokument Pod dlažbou je pláž. Porota oceňuje připomenutí elementárních zásad televize veřejné služby, jež jsou na západ od našich hranic samozřejmé, u nás však jsou stále vzdálenější hudbou budoucnosti.
 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU POROTY režisérovi Josefu Abrhámovi ml. za film Hoteliér. Snímek je naplněním původního obsahu slova dokument: je nepřikrášleným záznamem pokusu Jana Kačera, Vladimíra Pucholta a Josefa Abrháma vzkřísit znovu tvůrčí jiskru v kolegovi, jehož nemoc a stáří zdánlivě vyřadily z aktivního života.
 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU POROTY režisérce Adéle Komrzýové za její kapitolu v dokumentárním pásmu Televizní oslava. Porota oceňuje nezávislý pohled do veřejnosti nepřístupného zákulisí tvorby programu televize veřejné služby, včetně kritického pohledu na hodnotové preference manažerů.

Mimořádná cena poroty

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují MIMOŘÁDNOU CENU POROTY režisérům Pavlu Palečkovi a Janu Bělohlavému za snímek Vrahem z povolání. Utrpení soudce Karla Vaše. Dokument je portrétem snechvalně známého prokurátora Karla Vaše, jenž není ochoten si připustit jakýkoli podíl na svých zločinech, je i připomínkou otřesného selhání polistopadové justice, neschopné usvědčit a potrestat mnohonásobného vraha.

Ceny Trilobit Beroun 2013

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU TRILOBIT BEROUN 2013 Jaroslavě Pokorné za ztvárnění role paní Libuše Palachové ve filmu Hořící keř. Trilobit se uděluje za nepatetický, soustředěný a emotivně mimořádně působivý projev, jímž se herečce zdařilo vykreslit tragický portrét statečné ženy - matky Jana Palacha.
 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU TRILOBIT BEROUN 2013 režisérovi Zdeňku Tycovi a scenáristce Markétě Bidlasové za film Jako nikdy. Cena se uděluje za zpracování zdánlivě neatraktivního tématu umírání – v současném kontextu  jde o výjimečné, komplexní dílo, počínaje scénářem  přes režii až po tři mimořádné herecké výkony Taťjany Medvecké, Petry Špalkové a Jiřího Schmitzera.

Cena Josefa Škvoreckého

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO za filmovou adaptaci literárního díla režisérovi Janu Hřebejkovi a scenáristovi Dušanu Davidu Pařízkovi za film Odpad město smrt. V náročném snímku zůstaly i na filmovém plátně zachovány poetika a náboj divadelní hry, která byla uváděna v Divadle Komedie, stejně jako dodnes aktuální poselství původního dramatu Reinera Wernera Fassbindera.

Cena Václava Havla

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU VÁCLAVA HAVLA za přínos díla občanské společnosti režisérce Agnieszce Holland a autorovi námětu i scénáře Štěpánu Hulíkovi za film Hořící keř. Režisérka, scenárista i celý realizační tým vytvořili eticky i esteticky výjimečné dílo, které hloubkou pohledu do nedávné minulosti nemá v současné české televizní a filmové produkci obdoby.

Cena Vladislava Vančury

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují CENU VLADISLAVA VANČURY za přínos české kinematografii scenáristovi a herci Zdeňku Svěrákovi za profesionalitu, humanismus a humor, jimiž po léta neokázale kultivuje český film.

Berounský medvídek - cena dětské poroty

 • Český filmový a televizní svaz FITES a Město Beroun udělují cenu dětské poroty – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK režisérům Karlu  Smyczkovi a Martinu Dolenskému za televizní seriál Špačkovi v síti času.

Zcela zvláštní ceny Zlatý citrón

 • Porota uděluje cenu ZLATÝ CITRÓN scenáristovi Ivanu Hubačovi, režiséru Filipu Renčovi a ostatním tvůrcům seriálu Sanitka II, jako symbolu profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby.

Zdroj: FITES