Pavle Holcové, spolupracovnici zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, slovenští kriminalisté při osm hodin trvajícím výslechu zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, píše Sme. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se je pokusí prolomit. „Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK. Pak výslech popsala blíž. Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

Rencar znovu žaluje pražský dopravní podnik

Spor o smlouvu na reklamu v MHD pokračuje. „Útoky ze strany dopravního podniku proti naší společnosti eskalují,“ prohlašuje Rencar dva týdny poté, co firmu navštívila policie.

Reklamní agentura Rencar Praha ze skupiny JCDecaux podala k Městskému soudu v Praze žalobu na ochranu proti zásahu do dobré pověsti právnické osoby a ochrany proti nekalosoutěžnímu jednání ze strany Dopravního podniku hlavního města Prahy. „Útoky ze strany dopravního podniku proti naší společnosti eskalují. Dopravní podnik opakovaně uvádí neúplné, zkreslené, a dokonce nepravdivé informace s cílem poškozovat naši firmu,“ prohlásil generální ředitel Rencaru Pavel Slabý.

Krok Rencaru, který se stará o reklamní plochy v prostorách pražské MHD, přichází dva týdny poté, co firma prohlásila, že pražský dopravní podnik se pokouší o nepřátelské převzetí a proto že se svými kroky snaží snížit hodnotu Rencaru. „Je to promyšlená politická hra s cílem poškodit společnost Rencar, brutálně snížit její hodnotu a pak si ji co nejlevěji koupit,“ tvrdil začátkem března Slabý. Podle něj se útoky na obchodní zájmy Rencaru dějí poslední dva roky.

Dopravní podnik přitom nedávno vyzval Rencar k jednání o odkupu akcií, a to na základě rozhodnutí dozorčí rady dopravního podniku. Ten chce smlouvu s Rencarem, uzavřenou do roku 2031, vypovědět jako nevýhodnou. Podklady minulý rok předal kriminální policii. Ta si loni v lednu vyžádala účetnictví Rencaru. První letošní březnový týden zasahovala v sídle firmy. „Zástupci policie se dostavili do sídla firmy, aby převzali doplňující dokumenty,“ přiblížil tehdy mediální zástupce Rencaru Mirek Deneš.

Podle Deneše šlo o očekávaný a standardní krok. Nazítří nicméně zástupce Rencaru vydal podrobnější popis, v němž zásah líčil jako „zcela neadekvátní a brutální demonstraci síly“. „Všem zaměstnancům v budově policie nařídila, že musejí opustit svá pracoviště. Nařízení se dokonce nepochopitelně týkalo i zaměstnanců, kteří vůbec nepracují ve společnosti Rencar Praha. […] Vedení firmy přitom bylo připraveno s policií plně spolupracovat, předalo veškeré vyžádané doplňující podklady a dokumenty. Vzhledem k úplnému uspokojení požadavků na poskytnutí dokumentů nakonec policie od prohlídky prostor upustila. […] Nicméně zaměstnanci museli strávit celý den mimo své pracoviště“.

Vypovězení smlouvy s Rencarem navrhl dopravní podnik už loni na jaře, na podzim pak Rencar slíbil Praze víc peněz z reklamy v MHD, nicméně rozvázání kontraktu odmítl. Vzápětí na sebe obě společnosti podaly žalobu. Podle následných soudních verdiktů má reklamu na pražských tramvajích dál zajišťovat Rencar a dopravní podnik by ani neměl hledat jiného provozovatele reklamních ploch na autobusech. Na konci loňska navíc antimonopolní úřad udělil dopravnímu podniku milionovou pokutu za to, že v roce 2013 podepsal smluvní dodatek s Rencarem a nezkusil nabídky jiných dodavatelů.

Rencar teď současně s podanou žalobou na dopravní podnik žádal soud o vydání předběžného opatření, které podniku nařídilo zdržet se údajně poškozujícího jednání do konečného rozhodnutí. „Městský soud v Praze návrhu na předběžné opatření nevyhověl s odůvodněním, že nejsou splněny zákonem stanové podmínky, konkrétně naléhavost skutkového jednání žalovaného dopravního podniku,“ informoval Rencar. Dodal, že se proti zamítnutí předběžného opatření nebude odvolávat a zaměří se na samotné soudní řízení, určovací žalobu.