René Zavoral obhájil pozici šéfa Českého rozhlasu

Pro prodloužení mandátu generálního ředitele Reného Zavorala hlasovalo 7 z 8 radních.

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral. Foto: Vojta Herout

René Zavoral obhájil post generálního ředitele Českého rozhlasu. Pro jeho nový šestiletý mandát hlasovalo v tajné volbě sedm z osmi přítomných radních, radní Josef Nerušil minutu před hlasováním z jednání odešel. Zavoral, který veřejnoprávní rozhlas řídí od roku 2016, byl jediným kandidátem. Do tendru se přihlásili další dva zájemci, ani Karel Drgáč ani Pavel Emanovský ale nesplnili formální kritéria. Minule Zavoral zvítězil v konkurenci dalších 25 kandidátů. Druhý mandát mu začne 21. ledna 2022.

„Že je rozhlas v nebývalé kondici, nikdo zpochybnit nemůže,“ zahájil Zavoral projev před volbou. Portfolio stanic považuje za víceméně konečné, uvažuje pouze o malé digitální stanici věnované folklóru. „V hlavě mám něco jako Český rozhlas Lidovka. Archiv máme velmi bohatý,“ zdůvodňoval. Rád by také změnil strukturu regionálního zpravodajství, které se, jak řekl, stalo detašovaným pracovištěm Radiožurnálu a Plusu. To podle něho není nutně špatně, část tamních redakcí by ale měla být zaměřená skutečně regionálně.

Český rozhlas se podle Zavorala bude muset stále víc dostávat i mimo lineární vysílání, do online prostoru. Konkurenční výhodu nevidí tolik ve zpravodajství, ale hlavně v literárně-dramatické tvorbě a dalších formátech, které si komerční média nemohou dovolit. Zavoral také tradičně připomněl, že je odpůrcem aktivistické žurnalistiky. K tomu dodal, že veřejnoprávní rádio přijde od začátku roku s novými pravidly pro chování na sociálních sítích.

„Trápí mě výše poplatku, téma musíme otevřít a neotálet,“ řekl směrem k hospodaření. Rád by viděl navýšení poplatku za Český rozhlas o 5 Kč, pokud by neprošla novela o výjimce odpočtu DPH, tak o 10 KČ. Poslanci v červnu prodloužení výjimky neschválili, novelu jim ale ještě může vrátit Senát. Zákonodárci mají též ve své moci případné zvýšení koncesionářských poplatků.

Radní Marek Pokorný dnes neúspěšně navrhoval nové vypsání výběrového řízení, aby se přihlásilo víc kandidátů. „Máme pouze jednoho, byť kvalitního, kterého si vážím,“ řekl Pokorný. Jako možné důvody nezájmu uvedl prázdniny a blížící se termín voleb. Radní zařazení bodu neschválili, pro hlasoval pouze Pokorný. 

Neprošel ani jeho návrh, aby rada diskutovala o střetu zájmů radního Nerušila, který kandiduje do poslanecké sněmovny za SPD. Pro hlasoval opět pouze Pokorný. Prošel jenom Pokorného třetí návrh, aby Rada Českého rozhlase živě přenášela svá zasedání na internet. To je zvykem v kontrolních orgánech ČTK a České televize, rozhlasová rada dosud nabízela pouze zvukový záznam, nahraný na web zpětně spolu se zápisem.

Staronový ředitel dostal i plný bonus 

Zavoral dnes také dostal za první polovinu letošního roku plný manažerský bonus ve výši 576.000 Kč. Pro hlasovali všichni radní. Ti mohou řediteli udělit za každý půlrok až trojnásobek měsíčního platu, který činí 192.000 Kč. Zavoral dostal plný bonus rovněž za prvnídruhé pololetí roku 2020.

Výtky vznesl pouze radní Nerušil, který vede pražskou kandidátku SPD Tomia Okamury pro podzimní volby do poslanecké sněmovny. Nerušil připomněl dvě kritická usnesení, které radní přijali letos kvůli svým pochybám o vyváženosti vysílání. Jedním z hlavních iniciátorů těchto usnesení byl právě Nerušil, který během rozprav s nimi spojenými poukazoval hlavně na nízké zastoupení SPD ve vysílání, s hnutím tehdy ještě nebyl přímo spojený. Dnes už jako straník prohlásil, že se situace se zastoupením nezlepšuje, jakkoliv ocenil ředitelovu součinnost. 

„Nepovažuju to za chybu pana ředitele, myslím, že to je zodpovědností jeho podřízených. Znovu mi nezbývá než apelovat na to, že Český rozhlas není soukromá stanice, není to Respekt, Seznam Zprávy, Deník N. Veřejnoprávní média si platí všichni voliči a jejich hlas by měl být slyšet,“ prohlásil Nerušil, který působí v komunikačním týmu arcibiskupa Dominika Duky.

Kandidát SPD Nerušil vyzval k rezignaci šéfa Plusu

Radní Nerušil na dnešním jednání působil jako nejaktivnější radní. V červencovém rozhovoru pro Médiář k oznámení své politické kandidatury přitom plánoval, že až do voleb na zasedání rady nebude docházet, případně nebude hlasovat. 

Namísto toho dnes vyzval k rezignaci šéfredaktora stanice Český rozhlas Plus Petra Šabatu. Nerušil tak reagoval na stížnost, jejíž pisatel připomněl Šabatovo členství v KSČ. Šabata, někdejší šéfredaktor Hospodářských novin nebo Mladé fronty Dnes, se stal členem komunistické strany v roce 1985. „Z mého pohledu není dostatečně důvěryhodnou osobou. Jediné čestné řešení je, že by měl odstoupit. Pokud nevyhodnotí toto řešení, v druhém gardu vyzývám pana ředitele, aby v návaznosti na to, co tady zaznělo jednal a přijal příslušná opatření,“ říkal Nerušil.

Radní také zvolili chybějícího člena dozorčí komise, kterou na začátku července opustil její dosavadní předseda Jiří Šuchman. Toho poslanci zvolili radním Českého rozhlasu. Novým členem dozorčí komise byl zvolen Marek Vích, marketingový specialista, který už před časem v komisi zasedal. Šlo o jediného kandidáta. Nominoval ho místopředseda rady Tomáš Kňourek