V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Resite vidí největší potenciál měst v otevřených datech

Praha, skupina Penta i Nadace Vodafone přispějí na konferenci o sdíleném městě.

Ve dnech 18. a 19. června se v pražském Foru Karlín uskuteční čtvrtý ročník konference o zlepšování kvality života ve městech Resite Praha. Součástí konference bude v letošním roce projekt hackathon Prague Hacks, klání vývojářů aplikací zaměřené v tomto případě na tzv. otevřená data. Hackathon poběží od pátku 12. do neděle 14. června ve smíchovském prostoru Node5. Partnery akce jsou firmy IBM, Microsoft a Nadace Vodafone.

Třetinu rozpočtu celého projektu hradí Institut plánování a dalšího rozvoje hlavního města Prahy, další třetinu hlavní partner, kterým je developerská sekce firmy Penta, a třetinu pak další partneři, z nichž největším je programový partner Nadace Vodafone (ten přímo investuje asi 350.000 Kč plus se podílí na organizaci a zajištění hackathonu).

„Resite byl založen na přelomu let 2011 a 2012 na podporu tvorby měst, která jsou konkurenceschopnější a příjemnější k životu, protože tu chyběla platforma propojující design a architekturu s politikou a občanskými iniciativami,“ uvedl spoluzakladatel této iniciativy Martin Barry.

Hlavními tématy letošní konference se stala otevřená data a sdílené město, jinými slovy se akce snaží podle organizátorů zodpovědět otázky, jak sdílet kapacity a prostor ve městě. Celý Resite zahrnuje jednak zmíněnou dvoudenní konferenci ve Foru Karlín, které se má zúčastnit 50 přednášejících z 25 zemí, jednak akce ve veřejném prostoru – konkrétně dva workshopy, z nichž jeden se bude věnovat otevřeným datům a druhý má být podle organizátorů zaměřen na rozvoj potenciálu Nákladového nádraží Žižkov jako městského prostoru.

Součástí Resite je i projekce dokumentárního filmu Torre David o největším „městském squatu“ na světě, kterým je nikdy nedokončený mrakodrap v Caracasu, obývaný 750 rodinami, kteří jej svépomocí zprovoznili. Film poběží 17. června v kině Světozor.

Podle Ondřeje Zapletala z Nadace Vodafone jsou aktivity nadace striktně odděleny od komerčních zájmů tohoto mobilního operátora, proto je nebude využívat ve svém marketingu. Úkolem nadace je kromě výše zmíněných aktivit i propojení Resite s dalšími partnery, letos třeba s nadací Open Society Fund.