Retaileři budou muset zpoplatnit plastové tašky, sáčků se novela netýká

Od příštího roku 2018 budou muset maloobchodníci zpoplatnit větší plastové tašky. Začne totiž platit novela zákona o obalech, která navazuje na směrnici Evropského parlamentu o snížení spotřeby plastových nákupních tašek. Cílem směrnice i schválené novely je redukovat plastový odpad na minimum. Menších sáčků na zeleninu nebo pečivo se zákon nedotkne. Ve středu 19. dubna to schválil Senát, novelu ještě musí podepsat prezident.

Poslanci v dolní komoře parlamentu v původním návrhu novely zákona uvažovali o uvalení povinnosti pouze na lehké plastové tašky. Na základě pozměňovacího návrhu ale bude povinné zpoplatnit všechny větší plastové tašky bez rozdílu tloušťky stěny. Cenu by si měl podle novely stanovit každý retailer sám, Richard Brabec, ministr životního prostředí za ANO, ve svém projevu v Senátu pouze uvedl, že by cena měla odpovídat minimálně náhradě pořizovacích nákladů tašky.

Brabec zároveň připomněl, že většina velkých maloobchodníků už aktuálně plastové tašky zpoplatnila. Od plastových tašek například kompletně upustil diskontní řetězec Lidl, který nyní nabízí papírové tašky. Igelitové tašky prodává Penny Market nebo Kaufland. Tesco zase začalo nabízet zákazníkům možnost rozhodnout se, zda chtějí online objednávky doručit v taškách z igelitu, nebo bez nich.

Papírová taška Lidlu

Papírová taška Lidlu

Permanentní plastová taška Lidlu

Permanentní plastová taška Lidlu

Součástí novely zákona o obalech je naplnění recyklačních cílů Česka do roku 2020. Pozměňovacím návrhem v Poslanecké sněmovně byl tento cíl pro celkové využití odpadních obalů snížen z 80 % na 75 %, podle Brabce ale Česko už v roce 2015 dosahovala využití obalů v míře 79 %.