V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Revolver Revue musí zaplatit za použití Nepraktových kreseb, rozhodl Ústavní soud

Šlo o dvanáct kreseb v knize Háro - Vzpomínky a dokumenty.

  • ČTK
  • 29. 11. 2012 08:44

Občanské sdružení Revolver Revue musí zaplatit 24 tisíc Kč vdově po kreslíři Jiřím Winterovi-Nepraktovi. Definitivně to potvrdil Ústavní soud, který odmítl stížnost Revolver Revue. Částka představuje náhradu bezdůvodného obohacení za publikování 12 Nepraktových kreseb v knize Háro - Vzpomínky a dokumenty. ČTK to zjistila ze soudní databáze.

Rozhodnutí Městského i Vrchního soudu v Praze podle ústavní stížnosti představuje zásah do práva na svobodu projevu. Použitá interpretace autorského zákona je prý v rozporu s principy spravedlnosti, a to zejména proto, že je extrémně formalistická. Ústavní soud ale ponechal rozsudek beze změn.

„O zásah do základního práva svobody projevu, kterého se v této souvislosti stěžovatel (Revolver Revue) dovolává, nemůže jít, neboť mu napadeným rozhodnutím soudu není bráněno v šíření předmětné publikace. Spor nebyl o obsahu publikace ve smyslu jejího zákazu, ale o právo na autorskou odměnu,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Jiřím Nykodýmem.

Sdružení Revolver Revue kromě stejnojmenného časopisu vydává také knihy. Háro je obrazovo-textovou koláží. Přináší výběr kreslených vtipů o „máničkách“ z normalizačního tisku a vzpomínky či reflexe někdejších „vlasatců“. Dále obsahuje fotografie osobností předlistopadového undergroundu. Památník národního písemnictví publikaci zařadil mezi nejhezčí knihy roku 2010.

Některé Nepraktovy vtipy z časopisu Dikobraz prezentují dlouhovlasé muže v nepříznivém světle, v souladu s dobovým heslem „Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás“. Neprakta (1924 - 2011) ale nedal k zařazení svých kreseb do publikace souhlas. Vydavatelé se hájili tím, že obrázky mohli podle autorského zákona bezplatně použít pro kritické účely.