Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Režiséři, scénáristi a televizní svaz nechtějí ředitele zevnitř ČT, napsali to politikům

ARAS a FITES také žádají nový zákon, jenž by změnil nominace kandidátů do mediálních rad.

Nikdo ze současných manažerů České televize by se po odchodu Jiřího Janečka neměl stát generálním ředitelem, míní Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) a Filmový a televizní svaz (FITES).

„Nedovedeme si představit, že z prostředí lidí plně odpovědných za současný rozvrat instituce, placené občany k tomu, aby jim sloužila, by mohl vzejít vážný uchazeč o post generálního ředitele,“ prohlašují v otevřeném dopise [celý dopis ve formátu PDF] adresovaném premiéru Nečasovi a šéfům parlamentních stran vyjma KSČM.

„Budoucího generálního ředitele ČT čeká nelehký úkol, zastavit nepovedenou reorganizaci, zbavit televizi zbyrokratizovaného aparátu, diletantů, klientelistů a lidí spojených spíše s prostředím tzv. kmotrů,“ tvrdí oborové asociace vágně, bez konkrétního důkazu.

Požadují také, aby vznikl nový zákon, který by změnil způsob nominace kandidátů do rad veřejnoprávních médií „přímo důležitými společenskými a občanskými sdruženími z oblasti kultury, vědy, školství, církví, ekologické sféry a politiky“.