Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Ringier: proti Schwarzenbergovi inzeruje v Blesku Vladimír Zavadil, přes agenturu Mindshare

Negativní volební kampaň porušuje zákon, je-li bez zadavatele.

Inzerát z Blesku z pátku 25. ledna 2013

Inzerát z 9. strany Blesku z pátku 25. ledna 2013. Zadán byl s překlepy (dněšních) a nepřesnostmi v textu (Eduard)

Společnost Ringier Axel Springer, vydavatel bulvárního deníku Blesk, po kritice ostatních médií - mimo jiné od České pozice - prozradila, kdo na dnes, první den druhého kola prezidentské volby zadal celostránkový inzerát zaměřený proti jednomu z finalistů Karlu Schwarzenbergovi. Vedení společnosti nejprve mlžilo a Zemanův tým se od inzerátu distancoval.

„V reakci na spekulace ohledně zadavatele inzerátu v dnešním deníku Blesk (‚Nevolte Karla Schwarzenberga‘) vydavatelství Ringier Axel Springer CZ nemá problém zadavatele transparentně zveřejnit: je jím mediální agentura Mindshare pro klienta JUDr. Vladimíra Zavadila,“ oznámila kolem páté odpolední mluvčí Ringieru Kateřina Kuchařová.

V deníku Blesk dnes a ve čtvrtek vyšla celostránková inzerce proti Schwarzenbergovi se spornými sděleními o něm a bez uvedení zadavatele. „Zmiňovaný inzerát svými náležitostmi nevybočuje mezi ostatními předvolebními inzeráty, které se objevují napříč českými médii,“ reagovala nejprve na dotaz ČTK mluvčí Kuchařová.

Tým Schwarzenbergova soka Miloše Zemana si zase stěžuje na to, že se v deníku Metro objevil falešný Zemanův inzerát, jehož autorem prý kandidát nebyl. Od agitace proti Schwarzenbergovi se Zemanův tým distancoval.

Celostránková kampaň proti Schwarzenbergovi v deníku Blesk vsadila na kritiku ministra zahraničí za jeho výroky o poválečném odsunu sudetských Němců z Československa. „Děkuje za podporu představiteli Sudetendeutsche Landsmannschaftu Berndu Posseltovi,“ stojí mimo jiné v inzerátu, který není nikým podepsán.

Posselt přitom ve čtvrtek České televizi řekl, že žádné stanovisko k volbě českého prezidenta nevydával.

„Je to lež, jedna lež po druhé, a to je opravdu smutné na této kampani,“ reagoval na obsah inzerátu Schwarzenberg ve vysílání České televize. Schwarzenbergův tým dále prohlásil, že kvůli obsahu inzerátu podává trestní oznámení pro porušení volebního zákona a šíření poplašné zprávy.

„S dnešní i čtvrteční inzercí v deníku Blesk nemá volební tým ani volební výbor Miloše Zemana nic společného. Naprosto se od ní distancujeme,“ řekla ČTK mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

Zákon stanoví, že propagace nebo volební agitace šířené prostřednictvím komunikačních médií musí obsahovat informaci o jejich zadavateli a zpracovateli. „To platí obdobně i pro sdělení v neprospěch kteréhokoli kandidáta na funkci prezidenta republiky,“ uvádí.

Podle ministerstva vnitra za porušení tohoto ustanovení v zákoně není stanovena žádná přímá sankce. „Návrh na neplatnost volby prezidenta může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledek volby prezidenta,“ uvedlo ministerstvo.

Obecně podle ministerstva platí, že zákon platí pro všechny. „Jak zadavatel, tak zpracovatel musí v tomto případě postupovat tak, aby jednali v souladu se zákonem a obě strany si musí být vědomy, zda v souladu se zákonem jednají či nejednají,“ uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo vnitra.