V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Ringier spustí videoportál Blesk.tv s „prvky YouTube“

V průměru Blesk.tv plánuje publikovat kolem 150 videí měsíčně, přitom nejméně 60 % chce produkovat vlastními silami.

Petr Konečný, vedoucí Blesk.cz a zástupce šéfredaktora Blesku, na pondělní konferenci Médiáře. Foto: Tomáš Pánek

Petr Konečný, vedoucí Blesk.cz a zástupce šéfredaktora Blesku, na pondělní konferenci Médiáře. Foto: Tomáš Pánek

Za měsíc, v pátek 10. května plánuje Ringier Axel Springer, vydavatel deníku Blesk a provozovatel jejího webu Blesk.cz spustit sekci Blesk.tv, zaměřenou na video. Hodlá přitom využít uživatelských zvyků, které si lidé osvojili na největším světovém videoserveru provozovaném Googlem. „Bude to videoportál s prvky YouTube,“ řekl Médiáři šéf Blesk.cz a zástupce šéfredaktora tištěného Blesku Petr Konečný.

Blesk.tv má přitom nabízet především vlastní obsah - minimálně ze 60 % - a průvodci v něm mají být tváře z redakce. Dění ve společnosti už nyní ve videu zprostředkovávají Markéta Reinischová, Tomáš Krušina, další tváří je třeba Sandra Apostolidisová. „Videa mají obsahově blízko k televiznímu bulvárnímu zpravodajství,“ míní Konečný.

Reportéři jako hvězdy: Markéta Reinischová, Tomáš Krušina, Sandra Apostolidisová. Foto: Blesk

Reportéři jako hvězdy: Markéta Reinischová, Tomáš Krušina, Sandra Apostolidisová. Foto: Blesk

Podoba chystaného webu

Podoba chystaného webu

Tematicky se chce Blesk.tv soustředit především na tři okruhy - zmíněné společenské dění, výrazné kauzy a virální videa, jako byla ta od imitátora Petra Jablonského, který parodoval prezidentské kandidáty nebo napálil aprílem ministra Kalouska.

Podle Konečného se pro videoportál nebude využívat hlavního dodavatele zpravodajství v Česku, tiskovou agenturu ČTK. Naopak redakce bude sahat po záznamech hasičů či záchranné služby: „To je veřejný zdroj zdarma.“ V průměru Blesk.tv plánuje publikovat kolem 150 videí měsíčně, tedy zhruba 5 denně včetně víkendů.

Webový Blesk soustředí do nové videosekce klipy, které už zhruba rok natáčí prakticky celý redakční tým. Vydavatelství, které si samo uvědomovalo, že na internet přišlo pozdě, už nyní podle Konečného naučilo své lidi přirozeně využívat mobily při redakční práci i mimo ni. „Grafik v hospodě je schopen natočit opilého Leoše Mareše,“ popsal reálný případ.

Redaktoři mohou při natáčení využívat služebních telefonů HTC, vydavatel nakoupil také profesionální kamery a střižny, v integrovaném newsroomu buduje televizní studio. Ringier Axel Springer má už totiž odbyt svých videí jinde - dodává televizi Barrandov sportovní zpravodajství i klipy ze společnosti pro bulvární magazín Prominenti.

Televizní sportovní zpravodajství Barrandova stojí právě výhradně na klipech od Ringieru, původně papírový vydavatel tak mohl už letos spustit podobnou videosekci na iSport.cz, v průběhu roku ji plánuje též na Auto.cz. Online oddělení dále už připravilo beta verzi nové podoby Ahaonline.cz, do ostrého provozu ji překlopí nejpozději za měsíc. A redesign letos čeká webový i tištěný Blesk.

Natáčet vlastní videa, jak řekl Konečný na pondělní konferenci Právně je to OK pořádané Médiářem, ho de facto přiměl regulátor, Sdružení pro internetovou reklamu. Podle jejích pravidel totiž není možné přejímat do vlastních přehrávačů videa z jiných serverů a „obalovat“ je videoreklamou. „Embedováním nemůžete vydělávat,“ lakonicky konstatuje šéf internetového Blesku.

Na všech svých webech nyní proto Ringier plánuje cílení souvisejícícho obsahu podle toho, odkud uživatel na web přijde a jaká témata ho zajímají. Využít k tomu chce cookies. „Starý model, kdy se všem nabídne jedno a totéž, už nefunguje,“ tvrdí Petr Konečný.