V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Tržby Primy za poslední kvartál 2015 o 7 % vyšší

I navzdory startu dvou nových kanálů Prima nezvýšila podíl na sledovanosti.

V Česku druhá nejsledovanější komerční televize Prima utržila v posledním čtvrtletí 2015 o 7 % víc než rok předtím, při stálých měnových kurzech. Dnes to spolu s ostatními hospodářskými výsledky uvedla mateřská švédská skupina MTG, poloviční vlastník Primy. Absolutní čísla MTG za Česko neuvádí. I přes start dvou kanálů Prima Max a Prima Comedy Central podíl na sledovanosti Primě mírně klesl. Přitom kvůli novinkám rostly provozní náklady. „Nové kanály dosáhnou plné penetrace v prvním kvartálu 2016,“ očekává firma. Nové stanice startovaly až v prosinci.

Samotné MTG klesl loni čistý zisk o 78,6 % na 251 milionů švédských korun (asi 725 milionů Kč). Skupina ovšem zároveň oznámila, že tržby za uplynulý rok ve výši 16,2 miliardy SEK (kolem 47 miliard Kč) byly rekordní, zhruba o 3 % vyšší než rok předtím.

„Transformace funguje“

MTG usiluje o přeměnu z tradiční vysílací společnosti na firmu s aktivitami v oblasti digitální zábavy a loni výrazně měnila způsob fungování. V druhém pololetí například koupila většinové podíly v řadě digitálních podniků. Zároveň prodala některé aktivity ve Švédsku, v Maďarsku a v Rusku a měnila organizační strukturu.

Provozní zisk před očištěním o mimořádné položky klesl loni na 1,27 miliardy švédských korun z 1,29 miliardy před rokem. MTG uvedla, že prakticky vyrovnaných zisků se jí loni podařilo dosáhnout i navzdory nepříznivým kurzovým změnám a nákladům na fúze a akvizice, které dosáhly úhrnem skoro 400 milionů švédských korun.

„Náš výkon během roku 2015 zřetelně ukazuje, že transformace funguje. Naše produkty nebyly nikdy lepší a v letošním roce je naším cílem zvýšit jak tržby, tak ziskovost,“ prohlásil prezident a generální ředitel podniku Jörgen Madsen Lindemann.