Roman Číhalík: Moc hezky umím pitvat ruku. Pak se mi smáli, že smrdím pitevnou

Petr Laštovka zpovídá digilidi –⁠ lidi, kteří udělali český internet českým internetem.

Dalším digičlověkem v kronice Digilidí je Roman Číhalík. Rodák z úrodné Hané (dáváme si pozor, aby zaznělo slůvko „úrodné“, protože to může spouštět nepěkné reakce) si sice maloval svou budoucnost jinak, chtěl totiž opravdu hlavně malovat. A učit. Děti. Protože je ale z lékařské rodiny, zkusil chodit i na medicínu, kde jej kdekdo obdivoval. „Protože umím třeba pěkně pitvat ruku,“ říká Číhalík. A šaty nasáklé vůní pitevny pak nosil i na další škole, kde se učil učit.

Jak se rodák z Hané přesunul do Prahy do společné domácnosti s herečkou, a jak se rozhodl zakotvit v několika velkých komunikačních agenturách na pozicích, kde řediteloval obrázkům, a jak se přes to všechno dostal k organizaci, která vysvětluje lidstvu, že dezinformace může dosti škodit, to všechno na sebe poví v dalších Digilidech s Laštovkou na drátě.

Digilidi s Laštovkou na drátě

Petr Laštovka zažil vzestupy i pády českého internetu. Za některé byl dokonce osobně zodpovědný. Miloš Čermák o něm říká, že to byl expert na „digitál“, a on teda asi jo, před dvaceti lety. Byl to Laštovka, kdo na začátku století přesvědčil tehdejší analogovou televizi Prima, aby měla svůj digitální otisk, a nejenže klepal na základní kámen, ale i následně stavěl portál iPrima.cz. Byl to Laštovka, kdo se stal kinder-manažerem nejprve ve společnosti Eurotel Praha, ze které vznikla Telefónica O2, když tam měl na starosti třeba weby pro mladé, nebo marketingovou komunikaci dalších projektů. Byl to Laštovka, kdo se z klientské strany stal agenturníkem, aby hnízdil v největších síťovkách, jako je Havas a Ogilvy, ale taky držel prst na tepu strategie komunikace klientů nejstarší české agentury Comtech Can. Digitálem je nevyléčitelně nakažený, říká o sobě ten Laštovka.

Několik let předsedal digitálním agenturám při Asociaci komunikačních agentur a spolu s šéfredaktorem Médiáře Ondřejem Austem pořádal pravidelná osobní setkávání v pražské kavárně kina Ponrepo.

A aby to nebylo diváctvu líto, rozhodl se setkávání s lidmi od „digitálu“ přesunout před kameru, kde vzniká kronika takzvaných digilidí. Lidí, kteří udělali český internet českým internetem. Petr Laštovka vás zve k sobě na drát!

Plnotučné epizody jsou pro předplatitele na herohero.co/lastovkanadrate. Tady vždy v sobotu najdete kratší verze, které za to taky stojí.

Sdílejte