Veřejnoprávní Český rozhlas spolu s hlavním tuzemským operátorem televizního a rozhlasového signálu Českými Radiokomunikacemi dnes dopoledne spustil vysílání digitálního rozhlasu v Praze a středních Čechách. Papírově zatím v experimentálním režimu, má už ale parametry plnohodnotného digitálního vysílání ve standardu DAB. Do roku 2017 rozhlas plánuje pokrýt digitálním vysíláním 50 % obyvatel České republiky a 80 % dálničních sítí. Při slavnostním spuštění to na pražské Žižkovské věži uvedl ředitel odboru techniky Českého rozhlasu Karel Zýka.
Vysílání už probíhá v plném výkonu 20 kW z žižkovského vysílače v Praze, jako by šlo o ostrý provoz, a svým signálem momentálně pokrývá zhruba 17 % obyvatel Česka. Má ověřit reálné parametry šíření před spuštěním celoplošných sítí digitálního rádia. „V Česku doposud nebylo uskutečněno rozhlasové vysílání s parametry vhodnými pro sítě DAB,“ prohlásil ředitel pro regulaci Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Zkušební digitální vysílání Českého rozhlasu pokrývá celou Prahu a velkou část středních Čech, celkem sahá k 17 % obyvatel

Zkušební digitální vysílání Českého rozhlasu pokrývá celou Prahu a velkou část středních Čech, celkem sahá k 17 % obyvatel
Experimentální vysílání z žižkovského městského vysílače je nyní šířeno ve III. pásmu, na kanálu 12C. Veškerý rozvoj digitálního rozhlasu se do budoucna podle Procházky plánuje výhradně právě ve III. pásmu, důvodem je lepší šíření elektromagnetických vln. Pásmo L, které se také zkoušelo, označil Procházka za slepou uličku. Výhodou je podle něj, že všechny přijímače podporují III. pásmo, zatímco pásmo L zvládá jen pětina přijímačů.
Rozhlas přidává Sport, chystá Sport Rock
Českému rozhlasu digitalizace podle generálního ředitele Petera Duhana přinese možnost rozšířit nabídky programů. Multiplex v Praze a středních Čechách, který nazývá DAB Praha, obsahuje celkem devět stanic Českého rozhlasu, jsou to Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, Jazz, Plus a Sport, který zatím existoval jen jako internetový stream. Dalších pět pozic zůstává volných k testování. V plánu je do budoucna nová stanice Sport Rock, na tu ale podle Duhana zatím nejsou peníze.
Sportovní stanice rozhlasu má vysílat i rock
Důležité je podle Duhana zapojení státních orgánů jako jsou ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo kultury do celého procesu digitalizace, které zatím probíhá bez konkrétního vládního plánu i státem stanovených termínů. „Cítíme tlak ze strany komerčních rádií, kterému rozumíme, ale chtěli bychom ho argumentačně přebít,“ doplnil jej ředitel odboru techniky Zýka.
Český rozhlas chce po Praze a středních Čechách digitální vysílání postupně rozšiřovat do dalších lokalit, k čemuž bude docházet v průběhu dvou let. V listopadu 2016 by mělo přibýt Brno, v březnu 2017 Ostrava a v červnu 2017 Plzeň. Pokrytí na hlavních dálničních tazích by pak mělo být dokončeno v prosinci 2017.

Pátá fáze, prosinec 2017: k Praze, Brnu, Ostravě a Plzni přibývají hlavní dálniční tahy, hlavně D1, dosah k 50 % obyvatel
Podle ředitele Českých Radiokomunikací Martina Gebauera technologie DAB v Evropě pro přenos rozhlasového vysílání převažuje. Norsko dokonce plánuje, že vypne analogové vysílání už v roce 2017. Pro zavádění digitálního rozhlasového vysílání je podle Gebauera role veřejnoprávního rozhlasu klíčová.
Škoda už digitální rádia montuje
DAB je výzvou i pro výrobce přijímačů rozhlasového signálu, aby dokázali zajistit příjem. Šéf rozhlasu Duhan by byl také rád, kdyby výrobce automobilů Škoda Auto začal montovat přijímače do svých vozidel, která jsou v Česku nejoblíbenější. Podle mluvčího automobilky Škoda Auto Vítězslava Pelce lze autorádia s možností přijímat digitální vysílání volně objednávat. „Tato funkcionalita je k dispozici za jednotnou částku 3.000 Kč napříč všemi námi nabízenými modely,“ řekl Médiáři Pelc.
