Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rozhlas chce jediného šiřitele signálu

Analogové šíření má dalších deset let stát 150 milionů Kč ročně. Rozhlas vypíše tendr na jednoho dodavatele, místo dosavadních 38.

Rozhlas si od jednoho dodavatele slibuje minimalizaci výpadků. Foto: Profimedia.cz

Rozhlas si od jednoho dodavatele slibuje minimalizaci výpadků. Foto: Profimedia.cz

Český rozhlas v nejbližších týdnech vypíše výběrové řízení na nového provozovatele svých analogových vysílačů v pásmu velmi krátkých vln (VKV). Má být jediný, teď jich má 38. „To ztěžuje komunikaci a jakoukoliv kontrolu,“ prohlásil dnes před rozhlasovou radou generální ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan. „Prioritou není úspora nákladů, ale zkvalitnění služeb ve stejném objemu peněz. Za stejné peníze by měl rozhlas získat podstatně lepší služby,“ zdůraznil Duhan.

V tendru půjde o kontrakt v celkovém objemu zhruba 1,5 miliardy Kč. „Objem zakázky by měl odpovídat zhruba 150 milionům korun ročně. Tendr je sice na deset let, ale je rozložen na tři plus sedm let,“ popsal ředitel. Vybraný dodavatel bude smlouvou vázán poskytovat požadované služby deset let, naopak rozhlas se kvůli amortizaci investic zaváže platit jen na tři roky, pak bude moci smlouvu vypovědět. Nyní jsou smlouvy uzavřeny pevně na tři roky.

Duhanův tým chce provoz vysílačů přesoutěžit, aby se signál distribuoval kvalitněji a bezpečněji, aby se co možná omezily výpadky signálu, zvláště při krizových situacích, a aby si zajistil spolehlivý způsob náhradního vysílání (při výpadku satelitu místo toho přes optická vlákna). Rozhlas přitom čeká, že firem, kterým tak bude moci dát nově vydělat, je na tuzemském trhu pár. „Předpokládáme, že se přihlásí dva až tři dodavatelé,“ odhadl ředitel Duhan.

Kdy bude tendr vypsán, rozhlas ještě neurčil. Podle dřívějších zvěstí by jej měl vypsat do konce léta, a smlouvu s vítězem podepsat začátkem roku 2015. Vyhlásí ho formou veřejné soutěže, ale ne podle zákona o veřejných zakázkách, ale podle nového občanského zákoníku - vedla ho k tomu prý snaha, aby soutěž byla co nejprůhlednější.