Rozhlas hledá šéfa do Brna, Ostrý se vracet nemá

„Návrat Jaromíra Ostrého po jeho kandidatuře [za ANO] do Senátu si neumíme představit.“

  • ČTK
  • 19. 09. 2018 08:30
Jaromír Ostrý. Foto: Profimedia.cz

Jaromír Ostrý. Foto: Profimedia.cz

Český rozhlas vyhlásil výběrové řízení na ředitele či ředitelku brněnského a zlínského studia. Návrat nynějšího šéfa obou studií Jaromíra Ostrého, který v podzimních volbách kandiduje do Senátu jako nezávislý za hnutí ANO, si přitom neumí představit. Agentuře ČTK to sdělil ředitel komunikace rozhlasu Jiří Hošna. Ostrému skončí mandát ředitele studia až koncem září, ale kvůli své kandidatuře čerpá od konce července řádnou dovolenou a neplacené volno.

Ostrý v červenci po oznámení kandidatury uvedl, že bude do konce svého mandátu ředitele studia na dovolené, aby nebyl nařčen z toho, že ovlivňuje vysílání rozhlasu jako kandidát nejsilnější vládní strany. Počítal ale s tím, že se do rozhlasu vrátí, pokud by nebyl do Senátu zvolen. „V případě neúspěchu mi nic nebrání se vrátit,“ prohlásil tehdy. Rozhlas však jeho návrat neočekává. „Návrat Jaromíra Ostrého po jeho kandidatuře do Senátu si neumíme představit,“ uvedl Hošna.

„Je to přirozený vývoj mého rozhodnutí kandidovat do Senátu. Věřím, že vedení Českého rozhlasu vybere člověka, který je rozhlasákem tělem i duší. Rozhlas je krásná, ale taky těžká disciplína,“ napsal ČTK Ostrý v reakci na vyhlášení výběrového řízení. Jako nezávislý kandidát posvěcený vládním hnutím ANO chce přitom v Senátu, pokud ve volbách uspěje, řešit především pozici veřejnoprávních médií v době, kdy se ocitají pod silným tlakem některých politiků.

Rozhlas nyní zveřejnil na svém webu informaci o výběrovém řízení na ředitele nebo ředitelku studií v Brně a Zlíně. Pohovory s uchazeči se uskuteční 23. a 25. října. Nejpozději do konce října pak má být znám vítěz tendru a nový ředitel má nastoupit 1. listopadu. Zatím je vedením brněnského studia pověřen Jiří Kokmotos.

„Můj život v rozhlase se naplnil po okraj“

Končící ředitel brněnského a zlínského studia Ostrý následně ve středu dopoledne řekl novinářům, že se nevrátí do rozhlasu do žádné pozice, ani když nevyhraje říjnové volby do Senátu. Uvedl, že z jeho debat s justičními špičkami v Brně vyplynulo, že by se mohl na post vrátit. „Já jsem ale nespadl z višně a vím, že v kodexu určitý střet zájmů může nastat. Proto jsem opustil všechny pozice, ve kterých jsem mohl rozhodovat. Zrušil jsem všechny pořady,“ řekl Ostrý. Nevrátil by se ani na žádné jiné místo: „Můj život v rozhlase se naplnil po okraj. Strávil jsem tam 45 let šťastného života. Mám mu co dát, ale rádio se posouvá dál a někam jinam.“

V politice se chce věnovat komunikaci s lidmi, být jim užitečný. „Nechci žít v rozdělené společnosti. Snahy o rozeštvávání lidí považuji za nebezpečné,“ uvedl Ostrý. Zaměřit se chce také na seniory. „Chci podpořit programy pro seniory, přesvědčit důležité lidi v Brně, aby senioři měli svoje centrum, kde se budou bavit, sportovat a vzdělávat,“ řekl končící ředitel studia v Brně. Chce se přičinit i o kvalitní a užitečnou veřejnou správu.

Ostrého soupeřem bude rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, kterého podporují ODS, TOP 09, STAN a Strana zelených, za ČSSD Pavel Kosorin z Armády spásy nebo kadeřník Jan Špilar, jehož vysílá do voleb KDU-ČSL s podporou Pirátů. Ostrý se ohradil proti volebnímu týmu Beka, který podle něj kritizuje Ostrého na internetu: „Pan Bek označil moji kandidaturu za hranou. Zatímco já jsem přerušil všechny věci, z mého pohledu je jeho působení za hranou. Vysoká škola je apolitické místo a pan Bek se už od února schází s politickými stranami a domlouvá si podporu. Já mám od oznámení kandidatury dovolenou. On rozdává letáčky přes den a mě zajímá, jestli si vzal volno, nebo je to v pracovní době.“