Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Rozhlas Rychlíkovou proti Home Creditu hájí, radní ji začali sledovat

Český rozhlas nesmaže komentář Apoleny Rychlíkové kritický ke Kellnerově úvěrové firmě. Rada Českého rozhlasu ovšem s externí komentátorkou nesouhlasí a zaměřila se na ni.

Apolena Rychlíková. Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Apolena Rychlíková. Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Říjnový komentář Apoleny Rychlíkové z vysílání Českého rozhlasu Plus o sponzorování Univerzity Karlovy společností Home Credit vytvořil „velmi závažnou situaci“. Soudí tak radní Českého rozhlasu ve své odpovědi pro právníky Home Creditu, kteří v prosinci pod hrozbou žaloby vyzvali veřejnoprávní rozhlas, aby kritický komentář stáhl a omluvil se. Podle vedení veřejnoprávního rádia k tomu není důvod.

Vedoucí právního oddělení rozhlasu Zuzana Tomešová konstatuje, že z dostupných zdrojů o úvěrové společnosti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera lze „logicky dovodit závěr, že Home Credit [v Číně] ničí životy desetitisíců lidí“ a „přirovnání poskytovatele úvěru k parazitu je přiléhavé“. Hodnotící soudy Rychlíkové tak podle ní měly „reálný a pravdivý základ“. Rychlíková mimo jiné napsala, že „společnost byla v minulosti známá poskytováním predátorských, lépe řečeno lichvářských úvěrů“. Podle právníků Home Creditu tak poškozuje dobré jméno společnosti.

Odpověď, kterou si radní schválili jednohlasně, je o poznání méně jasná. Její přílohou je sice i výklad Tomešové, zároveň v textu podepsaném předsedkyní rady Hanou Dohnálkovou radní konstatují, že „nesouhlasí s výroky, které paní Apolena Rychlíková použila na adresu společnosti Home Credit“. Příspěvky Rychlíkové, externí spolupracovnice rozhlasu a redaktorky webu A2larm, rada nyní „detailně sleduje a vyhodnocuje s ohledem na zákonné i etické normy“. Porušení rozhlasového kodexu ani zákona o Českém rozhlasu radní přitom nezmiňují. Protože ale právníci Home Creditu v dopise hrozí i žalobou, radní považují situaci za velmi závažnou.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na prvním letošním zasedání rady řekl, že se plně ztotožňuje s odpovědí Tomešové. „Já bych rozlišil obsah komentáře, se kterým mohu a nemusím souhlasit, ale bude to můj osobní světonázorový postoj. Druhá věc je žánr, ve kterém se názory objevily – a to je komentář. To je forma, kde může autor vyjádřit svůj názor,“ řekl Zavoral.

Z radních se do diskuse nad stížností Home Creditu zapojili Vítězslav Jandák a Tomáš Kňourek. Jandák soudí, že slovník Rychlíkové „do dnešní doby nesedí.“ Považuje ho za „ultra-ultra-levicový“ a „žasne, že tohle může znít ve veřejnoprávním rozhlase“. Kňourek zase kritizoval vulgární výraz v autorčině statusu o zbourání bývalého objektu Kliniky, Rychlíková příspěvek ze sociálních sítí později smazala. „Já mám obavy, jestli neškodí dobrému jménu Českého rozhlasu,“ řekl Kňourek.

Zavoral k vulgarismům řekl, že vyjadřování externích spolupracovníků na sítích bude řešit s šéfredaktorem Plusu Petrem Šabatou. U komentářů ho ale zajímá pouze to, jestli neporušují kodex či zákon.