
Apolena Rychlíková. Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Říjnový komentář Apoleny Rychlíkové z vysílání Českého rozhlasu Plus o sponzorování Univerzity Karlovy společností Home Credit vytvořil „velmi závažnou situaci“. Soudí tak radní Českého rozhlasu ve své odpovědi pro právníky Home Creditu, kteří v prosinci pod hrozbou žaloby vyzvali veřejnoprávní rozhlas, aby kritický komentář stáhl a omluvil se. Podle vedení veřejnoprávního rádia k tomu není důvod.
Vedoucí právního oddělení rozhlasu Zuzana Tomešová konstatuje, že z dostupných zdrojů o úvěrové společnosti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera lze „logicky dovodit závěr, že Home Credit [v Číně] ničí životy desetitisíců lidí“ a „přirovnání poskytovatele úvěru k parazitu je přiléhavé“. Hodnotící soudy Rychlíkové tak podle ní měly „reálný a pravdivý základ“. Rychlíková mimo jiné napsala, že „společnost byla v minulosti známá poskytováním predátorských, lépe řečeno lichvářských úvěrů“. Podle právníků Home Creditu tak poškozuje dobré jméno společnosti.
Odpověď, kterou si radní schválili jednohlasně, je o poznání méně jasná. Její přílohou je sice i výklad Tomešové, zároveň v textu podepsaném předsedkyní rady Hanou Dohnálkovou radní konstatují, že „nesouhlasí s výroky, které paní Apolena Rychlíková použila na adresu společnosti Home Credit“. Příspěvky Rychlíkové, externí spolupracovnice rozhlasu a redaktorky webu A2larm, rada nyní „detailně sleduje a vyhodnocuje s ohledem na zákonné i etické normy“. Porušení rozhlasového kodexu ani zákona o Českém rozhlasu radní přitom nezmiňují. Protože ale právníci Home Creditu v dopise hrozí i žalobou, radní považují situaci za velmi závažnou.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na prvním letošním zasedání rady řekl, že se plně ztotožňuje s odpovědí Tomešové. „Já bych rozlišil obsah komentáře, se kterým mohu a nemusím souhlasit, ale bude to můj osobní světonázorový postoj. Druhá věc je žánr, ve kterém se názory objevily – a to je komentář. To je forma, kde může autor vyjádřit svůj názor,“ řekl Zavoral.
Z radních se do diskuse nad stížností Home Creditu zapojili Vítězslav Jandák a Tomáš Kňourek. Jandák soudí, že slovník Rychlíkové „do dnešní doby nesedí.“ Považuje ho za „ultra-ultra-levicový“ a „žasne, že tohle může znít ve veřejnoprávním rozhlase“. Kňourek zase kritizoval vulgární výraz v autorčině statusu o zbourání bývalého objektu Kliniky, Rychlíková příspěvek ze sociálních sítí později smazala. „Já mám obavy, jestli neškodí dobrému jménu Českého rozhlasu,“ řekl Kňourek.
Zavoral k vulgarismům řekl, že vyjadřování externích spolupracovníků na sítích bude řešit s šéfredaktorem Plusu Petrem Šabatou. U komentářů ho ale zajímá pouze to, jestli neporušují kodex či zákon.

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Petr Dvořák: Dvanáct let v čele České televize byl prime time of my life
