Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rozhlas střídá zahraniční zpravodaje

Česká televize by zpravodajů chtěla víc, prý na to ale nemá peníze.

Z Německa se do čela zahraniční redakce Radiožurnálu vrací Klára Stejskalová. Foto: Tomáš Novák, Český rozhlas

Z Německa se do čela zahraniční redakce Radiožurnálu vrací Klára Stejskalová. Foto: Tomáš Novák, Český rozhlas

Veřejnoprávní rozhlas chystá střídání na postech zahraničních zpravodajů, standardně po čtyřech letech jejich „funkčního období“. Změny, na něž upozornil Týdeník Rozhlas, proběhnou v srpnu. Dosavadní zpravodajku v Německu Kláru Stejskalovou tak nahradí Pavel Polák, dosud reportér zahraniční redakce Radiožurnálu. Stejskalová tuto redakci po návratu do Prahy od srpna povede.

Zpravodajem Českého rozhlasu na Slovensku se stane Petr Vavrouška, dosavadní zpravodaj v Polsku. Na Slovensku teď vystřídá Vojtěcha Bergera. Do Polska se místo Vavroušky vydá Vít Pohanka, bývalý zpravodaj ve Spojených státech a v Bruselu, v poslední době hlavní editor rozhlasového centra zpravodajství.

Etzler pro ČT už jen externě

Zahraničními zpravodaji se včera zabývala také Česká televize, na schůzi Rady ČT. Generální ředitel ČT Petr Dvořák připustil, že by v budoucnu mohla vzniknout další místa zahraničních zpravodajů. V dohledné době tomu ale brání finanční důvody, uvedl na dnešním veřejném zasedání Rady ČT. K současným devíti by podle Dvořákových představ mohla přibýt místa v Jižní Americe, jižní Evropě (konkrétně v Itálii, Řecku či v Turecku) nebo v Indii.

Radní v diskusi zmiňovali i další návrhy týkající se zahraničního zpravodajství. Místopředseda rady Richard Hindls poznamenal, že mu ve zpravodajství chybí víc zpráv z Německa, a to zejména ekonomických. To uznal i ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. „Bezesporu máte pravdu, že náš nejdůležitější soused by zasluhoval více pozornosti, nejen o ekonomice,“ uvedl. Dodal, že kromě Událostí ale zpravodajové pracují i pro jiné relace. „Jeden člověk na tak velkou zemi je prostě málo,“ poznamenal s poukazem na svou zkušenost zpravodaje v Rusku.

O větším zastoupení žen na zahraničích postech promluvil radní Luboš Beniak. Z devíti zahraničních zpravodajů je totiž jediná Barbora Šámalová na Dálném východě. Šéf zpravodajství Šámal namítl, že při výběru kandidátů vždy řešili spíše profesní schopnosti. „Nevybíráme, jestli jde o muže nebo ženu, ale podle profesních kvalifikací,“ poznamenal. Dodal, že Česká televize má spoustu špičkových zpravodajek, které ale odešly na mateřskou dovolenou.

Také televize se při obměně zpravodajů snaží řídit čtyřletými cykly. Například Tomáš Etzler, který na Dálném východě působil přes šest let, s Českou televizí od jara dál spolupracuje externě jako takzvaný stringer, tedy novinář na místě.