V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rozhlas uspěl u soudu o vrácení DPH

Potvrdí-li se další podobné nároky, měl by stát vracet veřejnoprávnímu rádiu stamiliony korun.

Český rozhlas hospodaří s dvěma miliardami korun ročně. Foto: Profimedia.cz

Český rozhlas hospodaří s dvěma miliardami korun ročně. Foto: Profimedia.cz

Český rozhlas uspěl v soudním sporu týkajícím se daně z přidané hodnoty, která je pro veřejnoprávní médium výdajovou součástí rozpočtu. Pokud by se rozhodnutí případu z roku 2006 potvrdilo i po stížnosti finančního úřadu, rozhlas by stejně postupoval i za další období, řekl dnes na veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu generální ředitel Peter Duhan.

„Zatím nemáme rozsudek v ruce, ale vypadá to tak, že je to definitivní stanovisko a protistrana, to znamená berní úřad, už může vznést pouze kasační stížnost, která obyčejně nedává za pravdu stěžovateli,“ prohlásil Duhan bez dalších podrobností. „Jestli ten rozsudek bude vypadat tak, jak předpokládáme, automaticky budeme nárokovat rok 2007 až 2013. Ovlivní to pochopitelně i rok 2014 a výrazně rozpočet roku 2015,“ dodal. Získané peníze by podle šéfa rádia šly na digitalizaci a investice, nikoli na platy.

Radní rozhlasu Tomáš Kňourek odhadl takovou sumu až na 1 miliardu Kč. Dřívější údaje z výročních zpráv rozhlasu ukazují, že v letech 2004 až 2010 by to bylo dohromady zhruba půl miliardy.

Český rozhlas k problematice DPH, ve zprávě o svém hospodaření v roce 2012

Český rozhlas k problematice DPH, ve zprávě o svém hospodaření v roce 2012

„Pro státní kasu to může být významný zásah,“ konstatoval Duhan s tím, že úspěšný případ rozhlasu by mohl být precedens. Daň z přidané hodnoty je pro rozhlas stejně jako Českou televizi výdajem, které si tyto instituce nemohou odečíst. Rozhlas i televize přitom dlouhodobě usilují o změnu zákona, aby DPH bez nároku na odpočet jejich rozpočty nezatěžovala. „Diváci nám pošlou peníze a my jich část obratem ruky posíláme do státního rozpočtu, v podstatě podruhé zdaněné,“ vysvětloval začátkem roku poslancům generální ředitel ČT Petr Dvořák.

DPH bez nároku na odpočet tvoří v letošním rozpočtu v případě České televize náklad 620 milionů Kč (je to 9 % rozpočtu, který má být vyrovnaný, ve výši 7,054 miliardy Kč), Český rozhlas má v nákladech saldo DPH 133 milionů Kč (rovněž jeho letošní rozpočet má být vyrovnaný, ve výši 2,216 miliardy Kč).