Rozhlas ustoupil od reorganizace Dismanova souboru

Veřejnoprávní rádio nechá v čele „Dismančat“ dlouholeté vedoucí tělesa, manžele Fleglovy. Výpověď vzal zpět po protestech veřejnosti.

  • ČTK
  • 04. 11. 2014 19:40
Sídlo Českého rozhlasu na pražské Vinohradské. Foto: Profimedia.cz

Sídlo Českého rozhlasu na pražské Vinohradské. Foto: Profimedia.cz

Výsledná podoba Dismanova rozhlasového dětského souboru vzejde s diskuse vedení Českého rozhlasu s rodiči jeho členů. Plánovaná reorganizace a případné sloučení souboru a Dětského pěveckého sboru se přitom 1. ledna 2015 neuskuteční.

„Umělečtí vedoucí souboru, manželé Zdena a Václav Fleglovi, zůstanou u souboru do konce sezony 2014/2015,“ informoval ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna po dnešní schůzce rodičů a vedení veřejnoprávního rádia. „Jednání se uskutečnilo v klidné atmosféře, o podobě rozhlasového souboru budeme v průběhu sezony s rodiči diskutovat,“ podotkl.

Podle dřívějšího prohlášení zástupců rozhlasu propojením těles měl 1. ledna vzniknout subjekt, který by nabídl svým členům zejména lepší zázemí. Rodiče a sympatizanti souboru sdružení v iniciativě Zachraňte DRDS vyjadřovali obavy, že reorganizace povede ke zrušení souboru a vadilo jim, že dlouholetí umělečtí vedoucí souboru Fleglovi dostali výpověď. Svůj nesouhlas vyjádřili peticí a happeningem konaným 29. října, kdy symbolicky položili před vchod do budovy rozhlasu pestrobarevné záchranné kruhy.

Sloučení rozhlasového dětského souboru a Dětského pěveckého sboru by podle Rady Českého rozhlasu mělo zachovat dosavadní charakter a tradice obou souborů. Rozhlas má při obsazování vedoucích postů zároveň postupovat maximálně otevřeně.

TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉHO ROZHLASU Z 5. 11. 2014

„Dismančata“ dokončí sezónu v nezměněné podobě

Budoucí podoba i případné rozšíření činností Dismanova dětského rozhlasového souboru (DRDS) vzejde po diskusi Českého rozhlasu s rodiči dětí, stávajícím vedením i zástupci odborné veřejnosti. Letošní uměleckou sezonu soubor dokončí pod svým nynějším vedením a jeho struktura se měnit nebude. Na nového vedoucího DRDS pak bude v následujících týdnech vypsané otevřené výběrové řízení. Vedení Českého rozhlasu se na tomto postupu dohodlo na úterní schůzce s rodiči a příznivci Dismanova souboru.

„Vedení Českého rozhlasu znovu přezkoumalo navrhovaný koncept, který se zabýval změnami v DRDS. Po zvážení všech skutečností jsme se rozhodli otevřít diskusi s rodiči a dalšími subjekty nad budoucí podobou souboru. Výsledná podoba DRDS by tak měla být známa po společných jednáních, a to do konce nynější umělecké sezóny. Jasné v této chvíli je, že Dismanův rozhlasový dětský soubor zůstane samostatným tělesem. Nebudeme ho slučovat s Dětským pěveckým sborem a aktuální sezóna se uskuteční beze změn,“ řekl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Soubor nadále ponese svůj název, bude fungovat pod značkou DRDS a stavět na svých tradičních hodnotách. Nově bude v rámci Českého rozhlasu soubor převeden pod Centrum výroby s cílem ještě více přiblížit DRDS ke slovesné a hudební složce programu ČRo. Jeho dosavadním vedoucím bude nabídnuta další forma spolupráce do konce letošní umělecké sezóny, budou se rovněž moci podílet na výběru svého nástupce. Stávající rozpočet DRDS zůstane dle plánu zachován.

Český rozhlas by nadále rád Dismanův soubor více zapojil do svého programu a vysílání. K další diskusi bude rozšíření činností pro děti, které by měly vycházet z nároků, které na rozhlasové vysílání klade vývoj ve společnosti i ve světě médií. To vše při respektu k charakteru a tradici souboru.

Zdroj: Český rozhlas