Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Rozhlasová rada opět zpětně ‘legalizovala’ své kroky, zase po upozornění poslance KSČM

Jednání Rady Českého rozhlasu v roce 2009 bylo šílené, prohlásil dnes její dlouhodobý kritik, komunistický poslanec Vladimír Koníček.

Rada Českého rozhlasu, která má kontrolovat veřejnoprávní rádio, letos opět zpětně upravila své regule, které předtím porušila. Předloni to bylo při odvolávání generálního ředitele Kasíka, letos proto, aby mohla “čistě” udělit odměnu Kasíkovu nástupci, prozatímnímu šéfovi rozhlasu Peteru Duhanovi.

Ten loni v listopadu dostal bonus 300 tisíc korun za dobré hospodaření rozhlasu v roce 2009. Takovou odměnu přitom rada mohla schválit pouze v případě, že poslanci přijali její zprávu o činnosti a hospodaření rozhlasu za příslušný rok. To se stalo až dnes, přitom rada odměnu udělila před čtyřmi měsíci.

Udělala to tak, že svolala mimořádnou schůzi a na ní zpětně změnila jednací řád. Odsouhlasila si, že se nemusí při udělování odměn ohlížet na to, co řeknou poslanci, a peníze můžou řediteli odhlasovat, když splní cíle dané pouze radou.

Podobně radní už v červenci 2009 měnili jednací řád “v přímém přenosu” na schůzi, na níž odvolávali tehdejšího ředitele Kasíka. Původní regule jim totiž nedovolovaly ředitele odvolat na téže schůzi, na níž takový záměr ohlásili. Proto si narychlo odhlasovali změnu řádu, tím ale zase vypadlo z dokumentu ustanovení, které umožňovalo zvolení komise, která sčítala hlasy. Výsledkem přesto bylo Kasíkovo odvolání.

“Jednání Rady Českého rozhlasu v roce 2009 bylo z mého pohledu šílené,” prohlásil dnes ve sněmovně poslanec KSČM Vladimír Koníček.

“Rada Českého rozhlasu na mě psala stížnosti předsedovi Poslanecké sněmovny, že jsem si dovolil požádat o slovo na jednání Rady Českého rozhlasu, kdy jsem je upozorňoval na porušení vlastního jednacího řádu rady při jejím jednání,” připomněl incident z předloňského léta, “pan předseda (Jiří Florian – pozn. red.) mě tehdy upozorňoval, že mě nechá vyvést z jednání, když budu takto narušovat jednání rady.”

“Odměny řediteli za rok 2010 byly přiznány v rozporu s vlastním jednacím řádem Rady Českého rozhlasu. Proto také nemohu se zprávou rady o činnosti souhlasit,” prohlásil komunistický poslanec. Duhan dostal od radních předminulý týden bonus 270 tisíc korun za hospodaření v loňském roce, to ale je minimálně formálně v pořádku, neboť předtím radní na téže schůzi schválili, že to nepodléhá souhlasu poslanců s výroční zprávou.

I zmíněnou březnovou mimořádnou schůzi kvůli změně jednacího řádu svolali radní kvůli Koníčkovi, jak přiznali v úvodu jednání.

Po poslancově vystoupení nejdříve plénum výroční zprávu o činnosti rozhlasu za rok 2009 neschválilo, při opakovaném hlasování už ano.

Zprávy o činnosti a hospodaření České televize a zprávu o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře za rok 2009 poslanci přijali hladce, stejně jako zprávu veřejnoprávního rozhlasu o hospodaření. Souhlas sněmovny získala také zpráva o stavu vysílání a činnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za předloňský rok.