Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Rozhlasové poplatky zvyšovat dalších 6 let nebudeme, je krize, říká čerstvý ředitel Duhan

Restrukturalizace, kterou Peter Duhan slibuje, předpokládá vytvoření rezervního fondu z poplatků.

  • ČTK
  • 19. 09. 2011 06:00

Od nového roku by se měl změnit způsob hospodaření Českého rozhlasu. Namísto krátkodobého plánování se má vytvořit plán, který bude počítat s příjmy a výdaji za delší období. Mimo jiné tak vznikne fond rezerv, ze kterého bude rozhlas financovat svou restrukturalizaci.

V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Prohlásil přitom, že během jeho funkčního období rozhlas nebude usilovat o zvyšování rozhlasových poplatků. Ty v současné době činí 45 Kč za každou domácnost, které vlastní rozhlasový přijímač.

„Nechceme v horizontu šesti let zvyšovat koncesionářské poplatky,“ prohlásil Duhan. Odůvodnil to současnou špatnou ekonomickou situací, která se dotkla mnoha lidí.

Přiznal přitom, že by se mohly vyskytnout okolnosti, které mohou výběr poplatků ovlivnit. Ke konci roku činily dluhy z poplatků od fyzických i právnických osob z let 2008 až 2010 nejméně 130 milionů korun, vedení mluví až o 150 milionech. Případné další výkyvy v jejich výběru by v budoucnu podle Duhana měla řešit dobrá finanční strategie.

Výběr poplatků přitom klesá už nyní. Podle Duhanova vyjádření, které poskytl krátce po svém zvolení do čela Čro, se připravuje výběrové řízení na advokátní kancelář, která bude vymáhat dlužné rozhlasové poplatky.

Duhan, kterého v červenci zvolila Rada Českého rozhlasu do funkce na šest let, přitom plánuje změny ve způsobu hospodaření této veřejnoprávní instituce. Doposud se podle něj plánovalo z roku na rok. To by se mělo změnit. „To znamená, že pro mě rozpočet není 2,2 miliardy, ale pro mě je rozpočet šestkrát 2,2 miliardy,“ řekl Duhan. Do budoucna tak chce vytvořit dlouhodobý, střednědobý i krátkodobý plán, které budou počítat s předpokládanými příjmy za celé období. „Je možné, že rozpočty těch let se nebudou podobat jako vejce vejci, ale že budou odlišné podle potřeb Českého rozhlasu a podle potřeb restrukturalizace,“ řekl Duhan.

To mimo jiné předpokládá vytvoření rezervního fondu. „Já nejsem zrovna přítel ulívání peněz z poplatků našich koncesionářů někam do banky,“ řekl Duhan. Ale proces restrukturalizace podle něj bude vyžadovat vytváření rezerv. Během restrukturalizace se počítá mimo jiné s přetvořením struktury Českého rozhlasu, ale například i s novou koncepcí stanic.

Nový způsob hospodaření by podle Duhana měl vést k tomu, že bude ČRo lépe chráněný před různými vnějšími ekonomickými výkyvy. „Může dojít k různým překvapením, a pokud ta finanční strategie bude pracovat s vnějšími okolnostmi, tak Český rozhlas nemusí být v roce 2017 ve zlé finanční kondici,“ řekl.