Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rozhlasové radě předsedá Stehlík

Michal Stehlík. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Michal Stehlík. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Novým předsedou Rady Českého rozhlasu si dnes členové kontrolního orgánu zvolili historika Michala Stehlíka, bývalého děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Byl jediným navrženým kandidátem, navrhl jej radní Ervín Kukuczka.

Radních je nyní včetně Stehlíka osm (teprve dnes odpoledne poslanci zvolili devátého, na poslední volné místo v radě). Z 8 odevzdaných hlasů v prvním kole volby dostal Stehlík 4 hlasy (jeden z odevzdaných lístků byl neplatný), v druhém kole 5 hlasů, což je minimální možný počet ke zvolení.

Rada nyní volí místopředsedy. Stehlík nominoval Jiřího Vejvodu, Hana Dohnálková pak Petra Šafaříka. Vejvoda získal 8 hlasů, Šafařík 5 hlasů, zvolení byli oba hned v prvním kole místopředsednické volby. Vejvoda v letech 2004 až 2010 řídil Český rozhlas 2 - Praha, poslední čtyři roky dělal externě pro rádio Classic FM. Šafařík je vysokoškolský učitel a publicista, pracovník Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.

Poplatky a průzkumy

„Pro Český rozhlas bude nyní zásadním tématem legislativa, mimo jiné otázka rozšíření stanice Plus a změna poplatkové politiky,“ řekl ČTK po svém zvolení předseda Stehlík. Rada je podle něj ale především kontrolním orgánem. „My jsme nyní před vypsáním výběrového řízení na velké analýzy, které by byly jakýmsi zrcadlem informací, které jako rada získáváme zevnitř,“ poznamenal Stehlík.

Zmíněné průzkumy by podle Stehlíka měly být k dispozici například v situacích kolem voleb, kdy se často diskutuje o plnění veřejnoprávní role rozhlasu. „My bychom měli ve výběrovém řízení získat jakýsi zásobník pěti analytických týmů, které v případě potřeby budou zpracovávat kritický pohled na tvorbu či vyváženost zpravodajství,“ upřesnil.