Rada Českého rozhlasu na dnešním jednání jednohlasně odsouhlasila navýšení odměn pro členy své dozorčí komise. Jejích pět členů bude od příštího roku dostávat 60 % namísto 55 % odměn vyměřených pro radní. Řadoví členové rady si přijdou na 33.100 Kč. „Vede nás k tomu soustavně dobrá práce komise,“ řekl předseda rozhlasové rady Miroslav Dittrich. Na zasedání se řešila také situace okolo dozorčí komise Rady České televize, jejíž nové členy televizní radní volili souběžně se zasedáním rozhlasové rady. To bylo tradičně o poznání kratší.
„Pokud Rada ČT odvolává svůj orgán, musí tak činit v souladu se zákonem. Právní analýzy, které mám k dispozici i já, ukazují, že tomu tak skutečně nebylo. O to je složitější najít někoho, kdo se bude zastávat názoru, který je evidentně podle právních analýz chybný,“ prohlásil generální ředitel René Zavoral. Odpovídal tak na kritiku místopředsedy rozhlasové rady Tomáše Kňourka, podle něhož Český rozhlas o dění v kontrolním orgánu České televize informuje jednostranně. Konkrétně jmenoval rozhovory se senátorem Davidem Smoljakem (za STAN), bývalým předsedou Rady ČT Jan Bednářem a komentář Jiřího Leschtiny. Všechny příspěvky jsou ke kroku televizních radní kritické.
Radní Kňourek, který si opakovaně stěžuje na absenci vlasteneckých témat na vlnách veřejnoprávního rozhlasu, také kritizoval zhodnocení nepřijetí evropského rozpočtu Polskem a Maďarskem, kdy oba státy nesouhlasí s tím, aby bylo vyplácení peněz z evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu. Kňourek poukazoval na podle něho jednostrannou reflexi v publicistickém pořadu Názory a argumenty na stanici mluveného slova Český rozhlas Plus. „Podle mě je ta stanice řízena velmi špatně a v mnoha pořadech chybí pluralita,“ argumentoval Kňourek, podle něhož byly uveřejněné komentáře jednostranně „probruselské“. Doslova podle něho šlo o „propagandistický shitstorm“. Na slovo „shitstorm“ Kňourek dřív poukazoval jako na vulgarismus v případě rozhlasového komentáře Lídy Rakušanové, tentokrát ale seznal, že ho legitimizovala německá kancléřka Angela Merkelová.
Selhání moderátora vůči SPD
Radní se též dostali k dlouhodobému tématu týkajícího se míry zastoupení zástupců Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury ve vysílání. Téma vlastní Kňourkovi tentokrát zvedl Josef Nerušil, radní zvolený letos v září, který působí v komunikačním týmu pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nerušil argumentoval vlastní analýzou poukazující na kvantitativní přehlížení SPD ve vysílání a kvalitativním rozborem zatím posledního interview předsedy Okamury vedené Vladimírem Krocem, který byl podle Nerušil příliš konfrontační. „Posledních pět minut bych označil za moderátorské selhání,“ prohlásil Nerušil, který shledal zajímavým, že následující den vedl Kroc rozhovor s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou opět profesionálně.
„Když už se bavíme, že zástupci nějaké strany nechtějí chodit do vysílání, je potřeba pátrat, jestli tam není důvod, který by byl hoden zřetele jednat,“ uzavřel Nerušil odkazující na vysvětlení ze strany vedení Českého rozhlasu, podle něhož zástupci SPD odmítají pozvánky. Stejný argument jako Nerušil vznesl proti tomuto odůvodnění letos v červenci radní Vítězslav Jandák.
Generální ředitel Zavoral dostal také za úkol písemně vysvětlit okolnosti vzniku nového pořadu Alex Mynářové, manželky hradního kancléře Vratislava Mynáře, která má v síti regionálních stanic uvádět Slavné dvojice. Téma zajímá Marka Pokorného, ředitele ostravské galerie Plato a bývalého experta ODS pro kulturu, kterého zvolili poslanci do rady letos v březnu. Pokorný běžně v posledních měsících jako jediný v devítičlenném uskupení mužů reprezentuje kritiku z liberálních pozic.

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí

SPM Media konsoliduje svá mediální aktiva, jedná i o Hrotu
