Rozhlasový radní Kňourek si stěžoval Radě ČTK na zprávu o kandidátovi do Rady ČT

Tomáši Kňourkovi vadilo, že Česká tisková kancelář ve zprávě o antisemitském výroku nedala Pavlu Černockému prostor k reakci na „ostré napadení“ Federací židovských obcí.

Tomáš Kňourek. Foto: Vojta Herout

Tomáš Kňourek. Foto: Vojta Herout

Členové Rady ČTK na dnešním jednání odmítli stížnost místopředsedy rozhlasové rady Tomáše Kňourka, ve které kritizoval zprávu o antisemitském výroku publicisty Pavla Černockého. Kňourkovi v ní chybělo doplňující vyjádření Černockého, současného kandidáta do Rady České televize, a také také upozornění, že kritizující Federace židovských obcí sama jednoho kandidáta na radního nominovala. Ve zprávě tak podle Kňourka absentovalo upozornění na střet zájmů. Generální ředitel tiskové agentury Jiří Majstr ve své odpovědi Kňourkovi přitakal, radní ČTK ji ale rozporovali a vrátili Majstrovi k přepracování.

„Prohlášení Černockého je na hraně zákona o podněcování nenávisti ke skupině obyvatel. Nevidím důvod, proč bychom měli požadovat další stanovisko, výrok je sám o sobě dostatečně výmluvný,“ odmítla Kňourkovu stížnost Kňourka Angelika Bazalová (za Piráty). Její výklad podpořili všichni čtyři přítomní radní. Pavel Foltán a Petr Žantovský (oba za ANO) se z účasti na aktuální schůzi omluvili.

Černocký v rozhovoru pro Parlamentní listy prohlásil: „Bojím se vlády ‚židoliberálů‘, nikým nevolených, ale disponujících obrovským kapitálem“. Na tento výrok zareagovala Federace židovských obcí s tím, že považuje Černockého „zcela nevhodného kandidáta pro volbu člena Rady České televize“. ČTK toto prohlášení zpracovala jako zprávu. Vydala ji 24. března v 11.30, o hodinu později ji opravila tím, že do ní vložila právě odstavec o tom, že Federace židovských obcí nominovala Klímu, který neuspěl.

Podle Kňourka v ní ČTK Černockému „nedává prostor reagovat na ostré napadení“. Tím míní vyjádření Federace židovských obcí. Odkazuje přitom na Kodex ČTK, podle něhož „ve zprávách o střetu názorů ČTK zásadně referuje o stanoviscích všech zúčastněných stran, ale současně se brání zneužívání tohoto pravidla okrajovými skupinami“. Právě o jeho druhou část se opírají i nesouhlasící radní, podle kterých Černockého výrok nepotřeboval žádné doplnění. „Citace v Parlamentních listech je natolik nepřijatelná, že se divím, že to vyvolalo reakci pouze od židovské obce,“ řekla místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová (za ODS).

Nominace a kritika nesouvisí 

Kňourek vedle toho postrádal ve zprávě upozornění, že Federace židovských obcí nominovala do rady ČT svého kandidáta, a sice bývalého mediálního manažera Michala Klíma, který v prvním kolem volby neuspěl. „Tato velmi důležitá informace v textu chybí. Pokud by zazněla, čtenář by získal ucelený obrázek o možném důvodu, proč Federace židovských obcí své stanovisko vůbec napsala,“ píše Kňourek. Klíma měl nominaci též od Ekumenické rady církví.

Ředitel Majstr ve své odpovědi dává Kňourkovi v obou případech za pravdu. „Druhý bod ČTK napravila tím, že informaci do zprávy doplnila. Pokud jde o to, že pan Černocký ve zprávě nedostal prostor pro reakci, považuji to za závažnou chybu, i když je to případ ojedinělý,“ píše ředitel. Svou odpověď, kterou ze zákona schvalují radní, ale musí přepracovat. Radní s ním totiž nesouhlasili ani ve druhém bodě. Nominace Klímy a odsouzení antisemitského výroku podle nich nesouvisí. „Nemůžeme se rozhodně domnívat, že pokud by pan Klíma nekandidoval, Federace nezvedne svůj hlas proti skandálnímu výroku,“ prohlásila Bazalová.

„Je mi hanba, že jsme tohoto člověka zvolili“

Radní se též krátce vrátili k případu Foltánovy předžalobní výzvy. Radní Foltán chce po ČTK zpětně proplatit cestovné za dojíždění z Brna, jde mu o 47.517 Kč, a to za období od svého zvolení v březnu 2018 do konce roku 2019. Pokud mu agentura nevyhoví, má agentura dopis, v němž jí to napsal, chápat jako předžalobní výzvu.

Předseda David Soukup (za ANO) oznámil, že o situaci informoval členy volebního výboru, který má ve sněmovně v gesci veřejnoprávní média. Odkázal přitom na reakci jednoho ze členů, Martina Kolovratníka (ANO). „Je mi hanba, že jsme tohoto člověka do rady zvolili,“ napsal na Twitter