Rozhlasový radní Zelenka je ve střetu zájmů kvůli funkci u Dobeše, říká parlamentní analýza

Poslanci projednají Zelenkovo odvolání z Rady Českého rozhlasu.

  • ČTK
  • 08. 02. 2012 16:16

Poslanci ze sněmovního volebního výboru, který má na starosti mediální záležitosti, budou ve čtvrtek jednat o odvolání člena Rady Českého rozhlasu Antonína Zelenky z jeho funkce. Důvodem je údajný střet zájmu, který vyplývá z toho, že Zelenka nyní vede tiskový odbor na ministerstvu školství.

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Antonín Zelenka. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Pokud výbor návrh na Zelenkovo odvolání ve čtvrtek podpoří, v pátek by o něm měla jednat sněmovna, která by ho z funkce odvolala. ČTK to dnes řekl předseda výboru Václav Mencl (ODS).

„Vzhledem k tomu, že se jedná o možný střet zájmů, zadal jsem Parlamentnímu institutu, aby ověřil, zda se tedy skutečně jedná o střet zájmů mezi funkcí ve veřejné správě a jeho funkcí radního,“ řekl Mencl. Parlamentní institut podle něj dospěl k závěru, že skutečně jde o střet zájmů.

„Pan magistr Zelenka se měl podle zákona vzdát funkce v radě Českého rozhlasu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny,“ soudí Mencl. Zelenka tak ale neučinil a v takovém případě podle něj zákon pamatuje na druhou možnost, a to je odvolání z funkce sněmovnou. Proto svolal výbor a předloží mu návrh na Zelenkovo odvolání.

Zelenka argumentuje tím, že ho ministr školství Josef Dobeš vedením odboru pouze pověřil, nikoli jmenoval. Právě právní rozdíl mezi pověřením a jmenováním je prý důvodem, proč jeho post na ministerstvu není v rozporu s rozhlasovým zákonem.

Pokud však výbor návrh na Zelenkovo odvolání z funkce ve čtvrtek podpoří, poté jeho předseda Mencl hned v pátek navrhne zařadit tento bod na schůzi sněmovny.

Ministerstvo školství nechtělo případné odvolání Zelenky z rady komentovat. Reagovat prý budou až po projednání celé záležitosti ve volebním výboru, případně po jednání sněmovny. Zelenku Dobeš pověřil do funkce bez výběrového řízení, jedná se o jeho pátého šéfa komunikace.

Na Mencla se dnes také kvůli Zelenkovi obrátil Odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků. Jeho předseda Jiří Hubička píše, že Zelenka zjevně porušil zákon.

Podle něj to poškozuje důvěryhodnost Rady ČRo. „Musím konstatovat, že je to už poněkolikáté, kdy Rada ČRo pod vedením paní (předsedkyně Dany) Jaklové problémy spíše přehlíží, než aby je řešila,“ tvrdí. Domnívá se, že rozhlasová rada měla být už dávno odvolána.