Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Rozhodnutí o reklamě v ČT se posouvá na červenec

Konečnou podobu by měla přelomová novela mediálních zákonů dostat 12. či 13. července.

Zda reklama v České televizi zůstane a v jakém množství, by se mělo rozhodovat 12. či 13. července, na další schůzi poslanecké sněmovny. Ta dnes poslala do třetího čtení novelu mediálních zákonů včetně toho o České televizi, které mají změnit financování veřejnoprávní televize i kinematografie.

Návrh schválený volebním výborem počítá s tím, že reklama koncem letošního roku zmizí z programů ČT1, ČT24 a webu České televize, ta navíc nebude moci vůbec vysílat teleshopping.

Výměnou za to mají místo ČT od ledna 2012 přispívat do fondu kinematografie všechny komerční televize, které vysílají filmy, a to 2 % svých ročních výnosů z reklamy.

Toto uspořádání podporují Nova s Primou. Ostře proti je naopak digitální televize Barrandov, prodejci klasické i internetové reklamy ČT Media Master a ARBOinteractive, Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace i České sdružení pro značkové výrobky [stanovisko v PDF].

Proti novele dnes v rozpravě na plénu vystoupila jen poslankyně KSČM Ivana Levá, kritizovala variantu, že v ČT reklama zůstane.

Připomněla přitom, že politici před zahájením digitalizace slíbili lidem reklamu z veřejnoprávní televize odstranit výměnou za zvýšení koncesionářských poplatků až na 135 Kč: „Tehdy bylo stanoveno, že úměrně zvyšování poplatků se bude reklama v České televizi snižovat až na nulu.“

Mluvila o tom, že 150 milionů Kč, které dosud šly do fondu kinematografie z výnosů z reklamy na ČT, by mohly jít přímo ze státního rozpočtu. „Novelu nepovažuji za šťastnou a klub komunistické strany ji nepodpoří,“ uzavřela pak Levá.

Ve hře je celkem deset pozměňovacích návrhů, řekl Médiáři místopředseda volebního výboru sněmovny Václav Kubata (TOP 09), výboru, který má nyní mediální legislativu v gesci.