Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Rozkošný, Drtinová, Veselovský a spol. jednají už jen s Economií

Bývalý tým televizních Událostí, komentářů hodlá ve vlastní firmě produkovat rozhovory a debaty na denní bázi pro web.

Martin Veselovský a Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz / MF Dnes / Adolf Horsinka

Martin Veselovský a Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz / MF Dnes / Adolf Horsinka

Z nabídek několika mediálních domů si bývalý tým Událostí, komentářů stanice ČT24 vybral k dalšímu jednání o spolupráci jediný - vydavatelství Economia finančníka Zdeňka Bakaly, které vydává Hospodářské noviny, týdeníky Respekt a Ekonom a několik odborných časopisů. Výhradně s Economií tak nyní pětičlenná skupina moderátorů a editorů z České televize vyjednává o tom, zda, kdy a jak by jí dodávala videoobsah.

„Podepsali jsme memorandum, že bychom rádi podepsali dohodu,“ řekl dnes Médiáři Jan Rozkošný, bývalý editor Událostí, komentářů. „Prakticky to znamená, že jednáme už jen s Economií, s nikým jiným,“ přiblížil. To potvrdil ředitel redakcí Economie Vladimír Piskáček.

Kromě Rozkošného skupinu tvoří moderátoři Martin Veselovský a Daniela Drtinová, kteří se minulý týden s televizí rozloučili, a také další editoři zmíněné relace Jan Ouředník a Lenka Vinšová, i ti z ČT odešli.

Jak Rozkošný uvedl, vzniká nyní samostatný právní subjekt, nová firma, která hodlá vyrábět rozhovory a debaty na denní bázi, nikoli jeden samostatný pořad. „Nejsem naivní, abych si myslel, že můžeme postupovat televizním způsobem,“ podotkl Rozkošný. Podzim je pro něj nejzazším termínem, kdy by produkce měla startovat.

Economia, pokud se dohodnou, by pak zajistila distribuci takového obsahu. Díky spojení iHNed.cz, Aktuálně.cz a homepage Centrum.cz by zvládla pořadům přivést masu diváků. V únoru Economia měla podle oficiálního měření NetMonitor návštěvnost celkem 3,8 milionu lidí, což ji řadí na třetí místo mezi tuzemskými vydavateli, za Seznam.cz a Mafru. Je to větší zásah, než má na internetu televize Nova, Prima i Česká televize.

Economia ale nechce být jen distributorem, hodlá se podílet produkčně i obsahově. Do nového vysílání může dodávat „hosty“ z řad svých redaktorů. „Lidé z newsroomu Economie skýtají další významný potenciál, který se dá pro takový projekt použít,“ říká ke společnému postupu ředitel redakcí Piskáček. Patrně nejznámější tváří zpravodajského sálu Economie je Jindřich Šídlo, šéf politického zpravodajství a názorové sekce Hospodářských novin, jinak též častý host ČT24 k politickým tématům.

Jak Veselovský, tak Šídlo přitom navíc mohou stavět na své popularitě mezi uživateli Twitteru. Na této sociální síti má první z nich přes 16 tisíc, druhý přes 17 tisíc sledujících.

„Naším cílem je, abychom byli samofinancovatelní, chceme se sami uživit,“ podotkl editor Rozkošný, který kromě České televize má za sebou působení v české, rozhlasové sekci BBC, v minulé dekádě. Economie sice má v nové budově v Karlíně zázemí pro snímání i zpracovávání videa, projekt by si ale zřejmě vyžádal další peníze na technologie, produkci pořadů či jejich šíření.

Minimálně část vyrobených videí má být volně přístupná - logicky se nabízejí exkluzivní, původní politické rozhovory, u nichž bude klíčový cíl zasáhnout co největší publikum - a osazená reklamou, případně podpořená sponzoringem. Nabídka by nicméně mohla být částečně placená - typově třeba v případě archivů odvysílaných klipů nebo odbornějších rozhovorů.

Pokud by se Rozkošný a spol. nedohodli s Economií, mají mezi jejími konkurenty minimálně jednoho dalšího zájemce. Je jím mediální dům Empresa Media Jaromíra Soukupa, provozovatel televize Barrandov či vydavatel časopisu Týden. „Jsme otevřeni se s celým týmem nebo s některými lidmi bavit, pokud v Economii dojdou k závěru, že řádově milionové roční investice do personálních nákladů nejsou úplně schopni vykompenzovat reálnými příjmy z internetové televize,“ prohlásil minulý týden v rozhovoru s Médiářem šéfredaktor Týdne Jaroslav Plesl.