V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rozpočet rozhlasu na rok 2015 je 2,23 miliardy Kč

Výnosy z reklamy, sponzoringu a obchodu klesnou na 86 milionů.

  • ČTK
  • 17. 12. 2014 15:00

Český rozhlas bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 2,233 miliardy Kč. To je zhruba 1% navýšení proti letošním 2,216 miliardy Kč. Rozpočet na rok 2015 na dnešním zasedání schválila Rada Českého rozhlasu. Posílena má být mimo jiné původní a dramatická tvorba.

Výnosy z rozhlasových poplatků rozhlas očekává zhruba na letošní úrovni, konkrétně 2,029 miliardy Kč. O necelých 10 milionů na 86 milionů by měly klesnout výnosy z reklamy, sponzoringu a ostatních obchodních činností. Provozní náklady, které mají činit 2,232 miliardy Kč, zůstanou meziročně zhruba stejné. Z toho nejvíce činí osobní náklady 937 milionů Kč a náklady na služby 870 milionů Kč. Mzdové náklady mají stoupnout mimo jiné díky vyššímu poměru původní tvorby na úkor repríz.

Náměstek generálního ředitele René Zavoral radním řekl, že se promění sekce programu a vysílání, poté co bude zrušeno Centrum uměleckých těles, soutěží a přehlídek. Agenda bude rozdělena v rámci sekce programu a vysílání, a to do Centra výroby, kam přejde například Dismanův soubor, a přímo pod náměstka Zavorala. Symfonický orchestr Českého rozhlasu povede jako samostatnou složku současný šéf centra uměleckých těles Jan Simon.

Podle Zavorala se počítá také s novými rozhlasovými formáty, jako je dokudrama, nebo novým rodinným seriálem na Dvojce. Mírných úprav se dočká i regionální vysílání. Rozhlas připravuje posílení rešeršního oddělení a datové žurnalistiky. Samostatně by měla začít fungovat také posílená ekonomická redakce, která je nyní zařazena pod domácí. Mezi tématy, kterým se chce rozhlas v příštím roce věnovat, je například výročí konce druhé světové války mimo jiné v rámci projektu Hrdina CZ.

„V rozpočtu je zahrnuta finanční rezerva ve výši pět milionů na případné rozšíření Radia Plus s přechodem jeho vysílání na VKV,“ uvedl ekonomický náměstek Michal Koliandr. Do rozpočtu by se dále mohl promítnout prodej zbytného majetku, a to zámku v Přerově a chaty Špičák na Šumavě.

Rozpočet Českého rozhlasu pro rok 2015

Rozpočet Českého rozhlasu pro rok 2015

Rozpočet naopak podle Koliandra zatím nepočítá s vyplacením zhruba 80 milionů Finančním úřadem za neoprávněně vybranou daň z přidané hodnoty v roce 2006. „Rozsudek je na Nejvyšším správním soudu, protože Finanční ředitelství podalo kasační stížnost. V případě, že nám prostředky budou navráceny, bude to důvod k aktualizaci rozpočtu,“ uvedl Koliandr. Pokud rozhlas uspěje i ve sporech za ostatní roky, mohla by to být podle dřívějších informací až miliarda korun.

Koliandr připomněl, že na podzim byl rozhlasu ze strany ministerstva vnitra odepřen vstup do registru obyvatel. Aplikaci bude moci rozhlas využívat zřejmě opět v příštím roce, díky připravované novele zákona. Zvýšení výnosů z poplatků napomáhá příznivý vývoj počtu evidovaných přijímačů díky akvizičním akcím.

Český rozhlas v příštím roce počítá s provozem čtyř celoplošných stanic Radiožurnál, Dvojka, Vltava a Plus, dále čtyř speciálních Radio Junior, Jazz, D-Dur a Radio Wave a 14 regionálních a vedle toho vysílání do zahraničí pod názvem Radio Praha.