V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Rozšířená televizní síť 4 začala o tři hodiny později, restart zdržely vysílače v Praze

  • ČTK
  • 25. 06. 2012 20:20

Čtvrtý televizní multiplex od dnešního večera rozšířil pokrytí televizním signálem. Po programu Nova HD budou nově v multiplexu vysílat ČT4 HD a TV Pohoda. V průběhu července se má pokrytí zvýšit na 73,7 % obyvatel, na začátku roku přitom čtvrtý multiplex pokrýval signálem 27,6 % populace.

ČTK o tom dnes informovala společnost Digital Broadcasting, která čtvrtý multiplex provozuje. Dnešní rozšíření bylo původně plánováno na 17. hodinu, spouštění ale doprovázejí problémy se synchronizací vysílačů v Praze. Začalo se tak až ve 20 hodin.

„V regionech Brna a Ostravy bude v prvních pár dnech signál šířen jen z původních vysílačů multiplexu 4 Telefóniky a v nejbližší době budou nahrazeny vysílači definitivními a doplněny dalšími, plánovanými,“ uvedl Radim Pařízek, který je prostřednictvím Rádia Čas většinovým vlastníkem společnosti Digital Broadcasting. Pokrytí Prahy a okolí bude již dnes 87 % obyvatel Prahy ‚indoor outdoor portable‘, dodal.

Ve čtvrtém multiplexu budou podle Pařízka dále vysílány oba HD kanály České televize ČT4 HD a ČT2 HD s programy olympijských her v Londýně.

Čtvrtý multiplex obsahoval do neděle tři televizní programy, a to ČT HD, Nova HD a hudební Óčko ve standardním rozlišení obrazu. Óčko ale ode dneška vysílá prostřednictvím třetí digitální sítě. Podle serveru Digizone vyjednává multiplex 4 už prý s jiným hudebním kanálem, který by Očko nahradil.

Na začátku letošního roku čtvrtý multiplex pokrýval digitálním televizním vysíláním Prahu, Brno a Ostravu. Multiplex 4 je nyní rozdělen na 13 samostatných regionálních celků včetně odděleného vysílání pro Prahu a Středočeský kraj.

Zhruba čtvrtinový podíl ve firmě Digital Broadcasting drží bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný.

Nyní v ČR existují čtyři tzv. multiplexy. První dva, ve kterých vysílají Česká televize, respektive Nova, Prima a Barrandov, pokrývají 99,6 % republiky. Třetí multiplex, který provozuje společnost Czech Digital Group, technicky zajišťují České Radiokomunikace a vysílají v něm TV Metropol, Prima Love a křesťanské Radio Proglas, má pokrytí 95,5 %.