Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Rudolf Jelínek loni zvýšil obrat o 3 %, zdvojnásobil investice

Vizovická likérka Rudolf Jelínek dosáhla za loňský rok obratu 454 milionů Kč, o 3 % víc než v roce 2016. Zisk před zdaněním činil 19 milionů Kč, meziročně byl o třetinu nižší. Výši zisku ovlivnily především investice a opravy za víc než 33 milionů Kč. Na daních odvedla likérka celkem 461 milionů Kč.

„Loňský rok byl pro nás ve znamení důležitých investic. Společnost proinvestovala více než 28 milionů, což je v porovnání s rokem 2016 víc než dvojnásobná částka. Největší loňskou investicí bylo vybudovaní reprezentačního prostoru ve Vizovicích pro konání firemních a společenských akcí, takzvané koštovny,“ uvedl předseda představenstva firmy Pavel Dvořáček. „Naše výrobky vyvážíme celkem do 35 zemí celého světa, a tak hospodářské výsledky roku 2017 ovlivnil také nepříznivý vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru. Do loňského hospodaření se promítl i výrazný nárůst osobních nákladů způsobený navýšením počtu zaměstnanců i růstem mezd,“ dodal Dvořáček.

„Nejvýznamnějšími zahraničními trhy zůstávají Slovensko, USA, Polsko, Rusko a Německo. Novými exportními trhy jsou pak Hong Kong, Argentina a Panama,“ sdělil předseda představenstva likérky. Podíl exportu vlastních výrobků dosáhl loni 31 % tržeb a zaznamenal růst o 5 % oproti předchozímu roku.

Dvořáček zároveň uvedl, že největším počinem pro likérku bylo zahájení stavebních prací na připravovaném projektu Distillery Land, centra určeného k seznámení se s historií firmy a výrobou destilátů. Nacházet se bude v prostorách renesančního domu U Bílé botky v ulici U Lužického semináře. V rekonstruovaném areálu najde své místo také obchod s pálenkami, degustační bar a reprezentační prostory. „První návštěvníky bychom chtěli přivítat nejpozději do Vánoc 2019,“ doplnil Dvořáček. Odhad celkové výše investice do projektu, včetně pořízení nemovitosti, je 150 milionů Kč.