Rupert Murdoch plánuje začít vydávat nový bulvární nedělník

Nástupnický titul nedělníku News of the World - nedávno zavřeného kvůli skandálům s odposlechy - se má jmenovat Sun on Sunday.

  • ČTK
  • 19. 02. 2012 14:03

Mediální magnát Rupert Murdoch hodlá velmi brzy začít vydávat nový britský bulvární nedělník Sun on Sunday. Chce tak nahradit list News of the World, který loni skončil kvůli skandálu s odposlechy. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Murdoch o plánech na nový nedělník diskutoval při návštěvě kanceláří svého britského bulvárního listu Sun. Během návštěvy se snažil uklidnit napjatou situaci, která v listu panuje po nedávných zatčeních několika zaměstnanců kvůli údajné korupci.

Murdoch v e-mailu určeném zaměstnancům listu uvedl, že nehodlá chránit reportéry, u kterých se prokáže porušování zákona. Dodal však, že pracovníci, kteří byli v souvislosti s vyšetřováním korupce suspendováni, dostanou příležitost k návratu na svá místa. Přislíbil rovněž, že pomůže listu Sun, aby se zotavil z krize.

„Naší povinností je rozšířit jeden ze světově nejčtenějších listů a oslovit ještě více lidí než dříve,“ uvedl Murdoch. Dodal, že hodlá několik týdnů zůstat v Londýně a řešit vzniklou krizi.

Britská policie minulý týden zadržela pět zaměstnanců listu Sun pro podezření z uplácení policistů. Toto vyšetřování korupce běží paralelně s policejním vyšetřováním nezákonných odposlechů, s jejichž pomocí již zrušený Murdochův bulvární list News od the World získával informace.

Odposlechová aféra propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér News of the World Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti News International tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu jednoho reportéra.

Skandál pak zesílil loni začátkem července, kdy se ukázalo, že list News of the World nechal odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření News of the World.