V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mobilní internet LTE může rušit příjem televize

Problémy s rušením televizního signálu nejsou masové, uklidňuje regulátor. Případů jsou zatím jen desítky.

Vysílač Cukrák. Foto: Profimedia.cz

Vysílač Cukrák. Ilustrační foto: Profimedia.cz

Zavádění rychlého internetu do mobilů může v Česku místy zhoršit příjem digitální televize. Upozornil na to dominantní tuzemský operátor České Radiokomunikace na speciální tiskové konferenci, kterou k tématu uspořádal. Šéf firmy pro regulaci a strategii Marcel Procházka promluvil o prvních zkušenostech z praxe poté, co televize v éteru zčásti ustoupila technologii LTE pro vysokorychlostní přenos internetu v mobilních sítích. Ten začali mobilní operátoři zavádět předloni [viz seznam stanic LTE a jejich mapa], do pěti let jim mají pokrýt prakticky celou republiku.

V okolí základnových stanic LTE přitom v okolí až zhruba půl kilometru může při příjmu televize kostičkovat či zamrzat obraz, vypadávat či zkreslovat se zvuk, nebo mohou při přepínání přeskakovat kanály.

Případů se zatím dějou nejvýš desítky měsíčně. „Dostáváme několik e-mailů týdně, kdy si lidé stěžují na problémy s televizním příjmem,“ předeslal Procházka. „První stížnosti evidujeme zhruba od července,“ přiblížil. Regulátor spektra Český telekomunikační úřad v červenci přijal 31 hlášení posluchačů s podezřením na rušení příjmu digitální televize provozem stanic LTE. Ne všechna se nakonec týkala LTE, jak se posléze zjistilo. „Divácké dotazy jsou v řádu jednotek,“ popsal zkušenost Primy její technický ředitel Patrik Slavík. „Dá se očekávat, že případů přibude,“ odhadl technický ředitel České televize Karel Trpák při vědomí toho, že se zaváděním technologie LTE se teprve začalo.

Od dubna do konce srpna regulátor obdržel celkem 79 stížností, 41 bylo oprávněných, tedy zaviněných skutečně LTE. „Počty stížností, které úřad obdržel, zatím neukazují na masivní rozšíření tohoto problému,“ reagoval náměstek předsedy Rady ČTÚ Marek Ebert. Dodal, že podnětů kvůli špatnému televiznímu signálu je víc. Úřad nicméně před spouštěním LTE testoval, zda či jak bude provoz rušit, a dosud proškolil zhruba 130 firem, zejména anténářských, které mají umět problémy odstranit. Každá základnová stanice má navíc podle úřadu běžet dva měsíce zkušebně, než se ozkouší, jestli v éteru nevadí. Odstranění případného rušení televize mají platit operátoři.

„Velmi často se rušení týká antén s předzesilovačem, tedy s vlastním napájením,“ uvedl manažer Radiokomunikací Procházka. „Mohu potvrdit, antén s předzesilovačem jsou na to citlivější než robustní anténní systémy,“ dodal technický šéf Novy Josef Uher.

Do roku 2012 televize užívala 21. až 69. kanál, od té doby funguje jen do 60. kanálu - vyšší obsadili telekomunikační operátoři právě vysokorychlostním internetem. „Problém je právě na hranici mezi kmitočtovými pásmy, na kanálech 59 a 60,“ podotkl šéf strategie Radiokomunikací. Konkrétně mluvil o možných problémech s příjmem multiplexu 3, tedy televizní sítě s tematickými stanicemi Primy či s kanály Óčka, a to na 59. kanálu v Praze či Brně, respektive na 60. kanálu na Černé Hoře či v Karlových Varech.

„Máme informace od kabelových operátorů, že i oni mají zkušenosti s rušením signálu. Může to zasáhnout i satelitní televizi, když se signálem ze stanice LTE přebudí vstupní tranzistory,“ uvedl také Procházka.