S čím si spojujeme Vánoce? Rodina, stromeček, salát, klid

Postoje Čechů k Vánocům zjišťoval průzkum agentury Wavemaker, tady je jeho první část.

K symbolům Vánoc patří cukroví

K symbolům Vánoc patří cukroví

Vánoce jsou už zase za dveřmi i za okny, ale jak dnes vypadají ty typické české? O to, s čím Češi mají vánoční svátky spojené, se zajímala mediální agentura Wavemaker. Na reprezentativním vzorku 517 obyvatel Česka ve věku od 18 do 70 let proběhlo dotazování Českého národního panelu ve dnech 21. až 23. října. A Médiář zjištění přináší exkluzivně. Výsledky přiblížíme ve třech dílech, začínáme dnes.

Na Štědrý den všichni doma

První otázka mířila na to, kde a s kým Češi na Vánoce jsou – a to během všech tři vánočních svátků, od 24. do 26. prosince.

U Štědrého dne je situace jednoduchá (a možná i předvídatelná) - totiž 87 % Čechů ho tráví doma v nejužším rodinném kruhu. Jedině svobodní (hlavně ti do 35 let) a hodně „mimopražských Pražáků“ se vydává mimo svůj domov (přes 30 %) k rodičům.

Po zbylé dva svátky vánoční je sice polovině Čechů pořád nejlíp doma (zejména lidem nad 50 let), ale ve velké míře navštěvují rodiče (opět hlavně mladí a svobodní do 35 let nebo lidé s menšími dětmi). Také Praha se mírně liší, protože posily pražského pracovního trhu se houfně vydávají za rodiči.

Na Štěpána začínají Češi opouštět rodinné pelíšky a schází se s přáteli – a to bez rozdílu věku nebo rodinného stavu (takže jsou víc v hospodách a jiných osvěžovnách).

Kde a s kým tráví Češi Vánoce

Kde a s kým tráví Češi Vánoce

Obecný symbol? Stromeček

Vánoce jsou - ať už díky „opravdovým tradicím“ nebo marketingu - spojeny s mnoha symboly a rituály. Zeptali jsme se proto, co Čechy napadne, když se řekne Vánoce.

A výsledek? Stromeček je nade vše. Je to hlavní symbol Vánoc pro všechny bez rozdílu pohlaví, věku nebo toho, zda mají malé děti. Následují s odstupem dárky, rodina pohromadě a cukroví.

Tento ideál Vánoc je univerzálně sdílený a nemá cenu jej moc narušovat, pokud nejste nějaká ultramódní superúzce zaměřená značka.

Symboly Vánoc

Symboly Vánoc

Malé rozdíly ve vnímání symbolů Vánoc ale existují. Vánocemi žijí - přesněji řečeno: musí žít - víc ženy. Dárky, cukroví, aby rodina byla pohromadě - to vše, zdá se, leží na nich, a tak na to víc myslí. Pány zajímá o něco víc jen kapr – musí ho častěji obstarat, případně kuchnout.

Víc symbolů Vánoc mají celkem přirozeně v hlavě také rodiče, kteří mají doma (malé) děti. Svobodní si naopak víc spojují Vánoce s cukrovím nebo filmy v televizi.

V síle symbolů existují i malé regionální rozdíly, hlavně Praha versus zbytek republiky – v Praze si lidi Vánoce častěji spojují s vánoční výzdobou na ulicích a koledami.

Jedině stromeček mají rádi všichni stejně, bez toho to nejde.

Rozdíly u symbolů Vánoc

Rozdíly u symbolů Vánoc

Rodina pohromadě, salát a klid

Symboly jsou jedna věc, ale naše vlastní životy jsou věc druhá, a tak další otázka mířila na to, jak jsou jednotlivé symboly Vánoc důležité pro naše vlastní Vánoce, aby byly ty nej. Z tohoto pohledu je stromeček sice hlavní symbol a je i důležitý (byl hned na druhém místě), ale pro naše vlastní Vánoce je zásadní rodina pohromadě a bramborový salát!

Co je důležité pro naše vlastní Vánoce

Co je důležité pro naše vlastní Vánoce

Ale zajímavější je to vidět vedle sebe - když porovnáme spontánně uváděné symboly Vánoc a co je důležité pro to, aby naše vlastní Vánoce byly ty nej, najdeme několik odlišností. Pak poskočí zmíněný bramborový salát – symbol Vánoc jen pro 13 % lidí, ale zásadní součást vlastních Vánoc pro 61 % lidí! Také dny volna, ač nejsou uváděny jako symbol Vánoc, jsou nakonec po tom všem shonu a stresu dost zásadní pro 55 % Čechů.

Symboly Vánoc vs. jejich důležitost

Symboly Vánoc vs. jejich důležitost

Důležitou součástí Vánoc je také cukroví. Co lidé hledají za recepty? V tomto ohledu pomohl web Toprecepty.cz. Loni i v letech předešlých jasně vedly kuličky Rafaelo. Taky perníčky jsou trendy už několik let. Je ale vidět, že čeho je moc, toho je příliš, a tak první desítku hledaných receptů v předvánočním období uzavírají utopenci.

Jaké recepty na cukroví mají Češi rádi

Jaké recepty na cukroví mají Češi rádi

Co nás na Vánocích štve

Ale protože není všechno zlato, co se třpytí, a to ani o Vánocích, existuje i mnoho věcí, které nás na nich štvou.

Především je to všudypřítomný shon a stres (aby se vše stihlo), protože se všichni honí jen za dárky a obchody praskají ve švech. Do toho na nás odevšad útočí reklama a příslovečnou třešničkou na dortu jsou koledy v obchodech, které nám lezou na nervy.

Ale že bychom nějak stáli o to přípravu na Vánoce „rozložit“, se vlastně říct nedá – propagace Vánoc už od října je pátá nejvíc nenáviděná věc spojená s Vánocemi. A jen desetina Čechů je se vším ohledně Vánoc vyrovnaná.

Co na Vánocích nemáme rádi

Co na Vánocích nemáme rádi

A vidět jsou i rozdíly hlavně mezi muži a ženami. Shon a stres sice vadí všem, ale jinak je vidět, že o to, aby doma nastaly ty pravé Vánoce, se starají hlavně ženy a jsou to právě ony, které uvádí mnohem častěji různá negativa Vánoc.

Co na Vánocích nemají rádi muži a ženy

Co na Vánocích nemají rádi muži a ženy

Čtěte další díly výzkumu