S roznáškou novin pomáhá i Česká distribuční

Předplatné má zajistit PNS a Mediaservis, nestačí na to ale a vydavatelé musí improvizovat.

Investiční skupina Penta jako majitel vydavatelství Vltava Labe Media, které produkuje regionální Deník, zapojila do roznosu předplacených novin svou další firmu Česká distribuční, distributora neadresných zásilek a alternativního poštovního operátora. Ta začala část svých kapacit používat právě pro distribuci abonmá denního tisku, jež od začátku ledna, nově v režii PNS a Mediaservisu, nefunguje, jak má. „Naši lidé v rámci pomoci distribuují tisk od 2. ledna 2018. V terénu máme každý den více než 100 distributorů, kteří týdně roznesou desítky tisíc výtisků,“ přiblížil Petr Sikora, ředitel České distribuční. Firma disponuje sítí 6.500 distributorů.

Mediaservis slíbil společnosti PNS, že od ledna bude mít připravenu síť 4.000 doručovatelů, kteří nahradí dosavadní roznosovou síť České pošty. Nesehnal ale dostatek lidí, nový systém proto nedostačuje a předplacené noviny včas nechodí na tisíce míst. Vydavatelé si tak pomáhají různě - první lednový týden roznášeli noviny i sami redaktoři, teď v druhém týdnu si na to nabrali brigádníky, někde používají messengery a podle Mediaguru paradoxně i Českou poštu, která ale svou síť už rozpustila.

Oficiální oznámení České distribuční přitom naznačuje, že nepůjde o problém v řádu týdnů. Firma totiž oznámila, že s distribucí tisku hodlá vypomáhat „v prvních měsících“ roku. Pomáhá dokrývat konkrétně roznos Deníku, Práva, Mladé fronty Dnes, Lidových novin a dalších titulů, přičemž tvrdí, že vedle toho zachovává v plném rozsahu servis pro stávající klienty.