Šafr s Free Czech Media spustí Svobodné fórum

Uvedení nového internetového deníku je plánováno na 10. února.

Pavel Šafr na prosincových Rozpravách o českých médiích

Pavel Šafr na prosincových Rozpravách o českých médiích

Bývalý šéfredaktor Českého deníku, MF Dnes, Reflexu, ABC či Blesku Pavel Šafr se chystá spustit internetový deník Svobodné fórum. Stojí to v pozvánce novinářům, jimž se web představí v úterý 10. února. Provozovat ho bude zapsaný spolek Free Czech Media, představující se jako „sdružení pro podporu svobodné žurnalistiky“, který kromě Šafra tvoří někdejší moderátorka České televize, pak ředitelka vnějších vztahů Investiční a poštovní banky, později šéfka Radiožurnálu Barbora Tachecí, dále novinář a sociolog Jan Jandourek či též Tomáš Klvaňa, který mimo jiné v minulosti mluvil za tabákové firmy, za prezidenta Václava Klause či pro stavbu amerického radaru v Česku (jako „zmocněnec vlády pro komunikaci programu raketové obrany“).

„V centru pozornosti tohoto webového projektu je monitorování svobodného šíření informací, které se týkají politické moci v České republice a celkové orientace státu v měnících se mezinárodních souvislostech,“ napsali Šafr a spol. v pozvánce. „Seznámíme vás s publikačním plánem Svobodného fóra a také závažnými zjištěními, které plynou z rešeršní a analytické činnosti našeho sdružení,“ lákají lidi z jiných redakcí.

„Žurnalistiku tu zplanýroval majitel Agrofertu“

Pavel Šafr o svém novém projektu mluvil na prosincových Rozpravách o českých médiích. „Nehovořím o projektu velkého média, to, co s kolegy děláme, je spíš občanská aktivita. Ten web financuju sám z vlastních peněz, protože to nebude nic náročného,“ popisoval před studenty pražské žurnalistiky.

„Spolupracuju se svým starým přítelem Petrem Herianem, který je majitelem společnosti Newton, která dělá podrobné rešerše. Je to jedna z metod. Taky se chystám podobně jako Ondřej [Neumann, provozovatel podobného webu Hlídací pes - pozn. red.] oslovovat sponzory a samozřejmě s maximální transparentností je zveřejňovat,“ podotkl k financování projektu.

„Chceme veřejnosti ukázat, že případy manipulace jsou, že jsou zásadní, principiální a že v této zemi, za tři roky poté, co tady žurnalistiku zplanýroval majitel Agrofertu, došlo k úbytku svobody slova. Vím, že se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já se budu snažit to dokázat,“ prohlásil následně.

„Akcent je na svobodnou politickou soutěž. To, v jakém stavu jsou média, není problém jen pro nějaké novináře, kterým se zrovna nelíbí pan Andrej ze Slovenska. To je úplně o něčem jiném. Tady jde o úplně principiální klíčovou otázku demokracie, a to je svobodná politická soutěž. Když vznikla kampaň před Evropskými volbami, v Mladé frontě Dnes na druhé straně - to byla zpravodajská strana, za mě, za Roberta Čásenského strana prvořadé důležitosti - vyšla ohromná fotografie pana Teličky, jak cvičí v posilovně, a pod tím byl popisek ‚pan Telička se připravuje zodpovědně na volební kampaň‘. První reakce na tuto obludnost je, že se člověk rozesměje. Když vám ale dojdou konsekvence, je to najednou šílené. Úplně absolutně šílené,“ řekl také v prosinci Pavel Šafr.