Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Samizdat a T-Mobile stvořili online mapu malých podnikatelů Česka

Skupina datových žurnalistů Samizdat ve spolupráci s mobilním operátorem T-Mobile vytvořila Velkou mapu malého podnikání, která ukazuje 185.000 podnikatelských subjektů v Česku z firem do 50 zaměstnanců. Mapa je dostupná zdarma pro všechny zájemce, má sloužit k porovnání konkurence a podnikatelských příležitostí v každém českém regionu.  

Samizdat mapu vytvořil na základě veřejných dat z registru živnostenského podnikání, obchodního rejstříku a registru ekonomických subjektů. Aktuální jsou ke druhému pololetí 2016. „Informace z těchto rejstříků se částečně překrývají, proto jsme je spojili do jedné databáze a odstranili duplicity,“ komentuje Petr Kočí ze Samizdatu. T-Mobile se do akce zapojil skrze svůj podpůrný program Rozjezdy. 

V Česku bylo ke konci roku 2016 registrováno celkem 2,8 milionu ekonomických subjektů, z nich aktivních je zhruba polovina. Většinu z ní pak tvoří firmy do 50 zaměstnanců, tedy malí podnikatelé, kterých je 1,1 milionu. Z oborů vybraných pro mapu je mezi malými podnikateli nejvíce provozovatelů restaurací, kaváren či stánků s občerstvením (50.711). Druhé místo na mapě patří kadeřnicím a kosmetičkám, těch je v Česku 32.421. Třetí místo patří s číslem 27.421 prodejnám potravin. Za nimi následují wellness služby, truhláři, prodejny smíšeného zboží nebo pěstitelé obilovin.