Samotou připraveni o nejdražší požitky? Hlavu nevěšíme

Sentimentální lze být i v karanténě jen chvíli – na netu se urodilo příliš báječného obsahu.  

Jakkoliv si zvykáme na osamění, nedávné vzpomínky a fotografie nadále otevírají rány

Jakkoliv si zvykáme na osamění, nedávné vzpomínky a fotografie nadále otevírají rány

ASMR

Deset hodin relaxačních zvuků hospody (Česká televize)

Žánr uklidňujících, mravenčících videí se rozrostl o zatím nejdůležitější příspěvek: deset hodin zvuků točení piva, míchání turka, pomalého ukrajování smažáku. Člověk si až zpětně uvědomí, o co může ze dne na den přijít.

Text

Poznámky z dějin epidemií (Marie Michlová, Helen Carr, Daniela Tinková)

Současná pandemie často ponouká srovnání s chorobami, které ve velkém kosily Evropany napříč historií. Tři takové jednohubky nabízíme. S koronaviry sdílí mnoho společného pravé neštovice – o tom, jak jsme se poprali s tímto strašákem, psala Marie Michlová. Kraťounké srovnání s morem nabízí Helen Carr. A vůbec nejlepší článek této trojice je shrnutí Daniely Tinkové, jak sofistikovaně se starý kontinent uměl izolovat od infekcí.

Poznámka pod čarou: myjme si pořádně ruce, opakujeme si všichni už pěkně dlouho. Žádné video mně správnou techniku nevysvětlilo lépe, než tohle.

Jednat srdečně a rozumně, a tím zachránit životy lidí (Angela Merkel)

Deník Referendum zveřejnil překlad projevu německé kancléřky Angely Merkel. Za 14 let v úřadu promluvila přes televizi k Němcům vůbec poprvé. Kdo projev napsal, má vystudovanou vysokou školu projevů. Dropla to neskutečně, jak by řekli mladí.

Překlad se objevil i na YouTube. 

O zázraku a záhadě na zahradě Karla Čapka (Erik Tabery, Respekt)

Velmi dlouhý a velmi konejšivý rozhovor se Ondřejem Fousem, zahradníkem, který se stará o zahradu Karla Čapka. Rozhovor je proložený citacemi Čapka o zahradničení a je to velká krása.

Co mne se týče, mám práce a starosti skutečně nad hlavu; ovšem nikoli s literaturou, nýbrž se semínky. Máčet denně nějakých 50 zasetých květináčů ve vlažné vodě, to, panečku, zabere něco času; mimoto dělat přepich (s měkkým i, prosím, neboť to znamená v zahradnické řeči přepichování čili pikírování semenáčků), koukat chvíli na každý klíček a ještě delší chvíli na každý květináč, který dosud nevyklíčil, míchat půdu, nosit květináče z půdy do kuchyně na kamna, odtamtud do oken na východní slunce a pak zase na západní slunce a topit jim v koupelně a hřát je v dlaních nebo na prsou – na to všecko ani nestačí den. Skutečně nepíšu nic a nedělám nic jiného než toto božské řemeslo pěstitelské. Mýlíte se, volala-li jste mne marně v redakci, nezdrželo mne žádné dostaveníčko, nýbrž patrně kaktusy. Vrhl jsem se totiž na kaktusy a ještě náruživěji na jiné sukulenty.

Plot Economics (Venkatesh Rao, Ribbonfarm)

Pokud sledujete až neuroticky aktuální vývoj virové situace, může to mít různé důvody: nudu, strach, čekání na další vládní opatření. Náš oblíbenec Venkatesh Rao ale tvrdí, že jsme připoutáni k obrazovkám z jiného důvodu. Covid-19 je podle něj z ranku událostí, které dokázali rozbít naše zaběhlé narativy - zničily souřadnice, podle kterých se orientujeme tak, jako to dokázalo 11. září nebo pád berlínské zdi. Jako vždy provokativní, jako vždy podnětné.

We’re not Beauvoirians, but… (Eve Gianoncelli, Eurozine)

Ve Francii se rýsuje zvláštní žánr - mladé konzervativní filozofky se v knížkách i novinových sloupcích vypořádávají s patronkou feminismu 20. století Simone de Beauvoir. Její dílo stejným dílem zatracují i velebí. Jak dokáží zároveň oceňovat její naprosto zásadní vliv na nezávislé myšlení a vzápětí jej rozcupovat za popírání ženské subjektivity, popisuje Eve Gianoncelli.

Fiona Apple’s Art of Radical Sensitivity (Emily Nussbaum, The New Yorker)

New Yorker vydal superdlouhý piece o superupřímné americké hudebnici Fioně Apple, která dokončuje své nové album Fetch the Bolt Cutters. Co se od téhle ženy můžeme v časech karantény naučit? Apple kašle na časovost, která byla většině z nás až do rozpuku pandemie nejspíš vlastní. Desky vydává s čím dál většími pauzami (na tuhle se čekalo osm let), online světu se ukáže jen jednou za uherský rok, tomu skutečnému ještě míň. Před několika lety totiž přestala téměř opouštět dům. „Apple je důkazem toho, že i mezi čtyřmi stěnami můžete najít opravdu zajímavé věci,” píše se v článku nadepsaném Umění radikální citlivosti. Čekání na novinku doporučujeme zkrátit poslechem fenomenálního posledního alba s velmi dlouhým názvem. Tip sepsala Aneta Martínková, další hudebnice, která má ráda dlouhé názvy.

Jídlo

Co vařit, když nevaříte (Jana Florentýna Zatloukalová)

Protože se akutně zvýšila nutnost domácího vaření, máme tu po čase zase jeden blog s recepty. Vzhledem k situaci jsme vybrali jeden z nejedukativnějších. Sepisuje ho autorka několik knih Jana Florentýna Zatloukalová, která má nadprůměrnou schopnost vysvětlovat postupy, jež ostatní blogy mylně považují za obecně sdílenou znalost. Autorka do časů karantény sepsala možnosti týdenního jídelníčku i s tipy na chytrý nákup nebo sborníček receptů „co vařit, když nevaříte“.

Město

Paměť města

Projekt mapující historii pražských čtvrtí Paměť města se dočkal podařeného webu. Za pozornost stojí třeba rozhovory jako je ten se sociologem Filipem Lachmannem. Ještě víc se ale těšíme na reportáže, dnes taky známé jako podcasty, které poběží na Českém rozhlasu Dvojce. Premiérový díl o Žižkově se vysílá dnes od 18.30.

Memy

Nestává se to často, aby se nějakému kusu z české mediální produkce dostalo světové pozornosti. Svět je překotný a úspěch slaví UčíTelka - pořad, který Česká televize začala vysílat pro žáky sedící na karanténním gauči místo školní lavice. Na populárním inkubátoru memů Meme Economy, kde se „investuje do budoucích hitů“, má jeden ze záběrů UčíTelky přes 22.000 upvotů. Posíláme gratulace na Kavčí hory.

Meme z veřejnoprávní UčíTelky

Meme z veřejnoprávní UčíTelky

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George