Šarapatka chce obhájit místo v Radě ČT, kandiduje znovu

O jedno místo v radě se utkají Zdeněk Šarapatka, Zdeněk Musil, Jiří Nápravník, Jan Svoboda.

Zdeněk Šarapatka. Foto: Vojta Herout

Zdeněk Šarapatka (vpravo čelem) při jedné z loňských schůzi Rady České televize. Foto: Vojta Herout

Zdeněk Šarapatka se rozhodl kandidovat do Rady České televize na další, šestileté období. Dosavadní mandát radního mu končí v září. Teď je jedním ze čtyř uchazečů o jedno místo v televizní radě. Dalšími jsou Zdeněk Musil, Jiří NápravníkJan Svoboda. Na Twitteru o tom informoval Tomáš Martínek, poslanec Pirátů a jeden z místopředsedů sněmovního volebního výboru, který bude o nominantech rozhodovat.

Šarapatka získal nominaci třech profesních organizací, a sice Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS), Asociace producentů v audovizi (APA) a Českého filmového a televizního svazu (FITES). Musila nominoval spolek Naděje v pohybu, Nápravníka nadační fond Sedmička polytechnický kroužek, Svobodu spolek Odchod.

Proběhne výběr nových radních před volbami?

Podle zvyklostí by měl volební výbor uspořádat veřejné slyšení všech kandidátů a pro následnou volbu na plénu sněmovny vybrat třikrát tolik jmen, o kolik míst se hraje. V tomto případě jde o jedno místo, v užším výběru by tak měli být tři finalisté.

Není ale jisté, že místo, které se zářijovým uplynutím Šarapatkova dosavadního mandátu uvolní, poslanci obsadí včas. Volba by totiž měla proběhnout do půli září, kdy Šarapatkův mandát vyprší. To znamená, že by se volilo jen několik málo týdnů před říjnovými sněmovními volbami. Veřejné slyšení se v tomto případě má uskutečnit 9. září, ale ne všichni členové volebního výboru jsou pro. „Osobně se domnívám, že by případné veřejné slyšení a volba nových radních měla proběhnout v dalším volebním období,“ uvedl právě pirátský poslanec Martínek.

Stále přitom nedošlo na obsazení čtyř momentálně volných míst v Radě České televize. Volbu opakovaně blokují opoziční parlamentní strany, kterým vadí řada z tuctu finalistů, které už na jaře vybral volební výbor. Obstrukce zdůvodňují tím, že se jim nedaří najít před volbou kompromis s vládním hnutím ANO. Na odklad volby čtveřice nových televizních radních tlačí i Senát a také část Divácké rady České televize a mediální odboráři.

Od května je tak Rada České televize nekompletní. Ze zákona má mít 15 členů, momentálně jich má 11. Pokud poslanci v září neobsadí místo uvolněné po Šarapatkovi, bude mít televizní rada jen 10 členů, tedy dvě třetiny zákonem požadovaného stavu.