V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Sarbu, za nějž se CME zadlužila přes miliardu dolarů, dostane odstupné přes 100 milionů Kč

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Adrian Sarbu na Foru 2000. Foto: Ondřej Besperát

Končící šéf mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) Adrian Sarbu dostane odstupné 5,4 milionu dolarů (104,4 milionu Kč). Podle ČTK to vyplývá ze zprávy CME pro americké regulační úřady. Skupina CME navíc bude moci investovat až 3 miliony dolarů do audiovizuálních podnikatelských aktivit, které Sarbu hodlá po skončení svého úvazku zahájit.

Sarbu zůstane zaměstnancem CME do 1. ledna 2014. Poté má nárok na odstupné 5,4 milionu dolarů, které mu má být vyplaceno v českých korunách, stojí také v dokumentech předložených americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Sarbu podle zprávy svou rezignaci na funkci prezidenta a generálního ředitele předložil již v polovině měsíce, 15. srpna. Rezignace je platná od středy 21. srpna, kdy o ní CME informovala.

Sarbu u CME začínal v letech 2007 až 2009 jako provozní ředitel, od roku 2009 působil jako prezident a generální ředitel skupiny, která kromě Česka a Rumunska operuje na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku a Bulharsku. Motejlek.com v této souvislosti vypočítal, že za Sarbuova působení, konkrétně od roku 2008 do konce prvního pololetí 2013, překročila kumulovaná ztráta CME částku 1,1 miliardy dolarů.

Televize Nova - k hospodaření konkurenčních mediálních firem (Ringier Axel Springer či Economia) jindy tak hyperkritická - včera v hlavních večerních zprávách oznámila odchod svého superšéfa čtenou zprávou, v níž uvedla: „Sarbu působil v CME bezmála 20 let. Podle něj má společnost namířeno k budoucím úspěchům a jeho mise je tak ve firmě splněna. Zakladatel společnosti Ronald Lauder Adrianu Sarbuovi poděkoval za všechny úspěchy, které pod jeho vedením CME dosáhla. Představenstvo společnosti nadále silně podporuje strategii, kterou CME doposud sledovala a která má přinést benefity v následujících letech.“