Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Schmalzův Solotron vstoupil do Natočvideo

Nový investor i další společníci mají firmě s videi pomoci s expanzí na zahraniční trhy.

Marek Vítek se stal novým společníkem NatočVideo

Marek Vítek se stal novým společníkem NatočVideo

K poslednímu květnu letošního roku skončila platnost smlouvy mezi televizí Prima a společností Natočvideo, která byla dodavatelem videí pro pořad Primy Divácké zprávy.

Firma Natočvideo vyvíjela koncept diváckých zpráv od svého založení v březnu 2013. Na konkrétním projektu se poté domluvila s televizí Prima a od října 2013 pro ni pořad Divácké zprávy, založený na reportážích od diváků, vyráběla. Letos v červnu už ale Prima začala spolupracovat s videoplatformou You.bo společnosti Trendy Media, do které vstoupila i majetkově.

Solotron získal majoritní podíl

Firma Natočvideo s odchodem Primy přišla o hlavního klienta, který měl navíc exkluzivitu na její služby, a musí intenzivně hledat nové obchodní příležitosti. K 22. červnu byly v obchodním rejstříku zaneseny změny ve vlastnické struktuře firmy, které podle zakladatele a ředitele společnosti Natočvideo Jakuba Lišky souvisí s jejím chystaným rozvojem, zejména se vstupem na zahraniční trhy. Firma se snaží vyjednávat s televizemi na Slovensku, rakouskou ORF, německou ProSieben1 či s polskými stanicemi TVP a TVN.

Novým investorem Natočvideo se stala firma Solotron (získala 37% podíl), za kterou stojí bývalý dlouholetý šéf úseku fúzí a zahraničních investic společnosti ČEZ Vladimír Schmalz. „Společnost Solotron vstoupila do Natočvideo jako investor a pomůže s expanzí na zahraniční trhy, především ve střední a východní Evropě. Jediným vlastníkem Solotronu je Vladimír Schmalz, který v poslední době investoval například do společností Energomonitor nebo Liftago,“ řekl Médiáři Jakub Liška. Ten sice zůstává jednatelem firmy, ale vzdal se většiny, jeho podíl se po vstupu nových společníků snížil ze 70 % na 17 %.

Počet společníků firmy se rozšířil

Novými společníky Natočvideo se stali i Marek Vítek (drží 17% podíl), Tašo Andjelkovski (10 %), David Černý (6 %) a Martin Vobr (4 %). Zbylé části dál drží Matěj Bacovský (místo 17,5 % má 5 %) a Marek Jehlička (místo 12,5 % mu zůstala 4 %). „Marek Vítek pro společnost pracoval od jejího vzniku a získaný podíl je výsledkem jeho dvouleté práce. Stejným způsobem získali své podíly i další společníci,“ řekl k tomu Liška. S Vítkem se potkal v předchozích působištích, v televizích Pětka a Metropol. Těm Vítek šéfoval a Liška v nich pracoval jako ředitel nových médií.

Za spolupráce s Primou vzrostly tržby Natočvideo v roce 2014 podle účetní závěrky na necelé 3 miliony Kč, v předchozím období činily 670.000 Kč. Firma ale loni skončila v provozní ztrátě přes 1,2 milionu Kč, o rok dříve byla v mírném zisku 39.000 Kč.

Spolupráce s reportéry zůstává

Natočvideo aktuálně pokračuje ve spolupráci s amatérskými reportéry, kteří posílají svá videa na webové stránky natocvideo.cz, v současnosti jich registruje kolem 22.000. „K nejzajímavějším videím publikujeme každý den články a nejlepší reportéři dostávají za svá díla každý týden finanční odměnu,“ popsal Liška.

Firma se rovněž věnuje komerčním aktivitám pro partnery, jedná se však o drobné dílčí projekty. Zrealizovali například kontinuální videosoutěž pro společnost Apotex a jejich produkt Provakcín, včetně spotu, který natočili samotní diváci.

Pro Volkswagen Maraton Praha a Sportisimo 1/2 maraton zase vytvořili aplikaci s názvem Fandíme Maratoncům. Díky ní mohli lidé posílat běžcům videovzkazy, které se jim přehrávaly přímo na trati závodu na velkoplošných obrazovkách. Prostřednictvím této aplikace nahráli fanoušci přes 2.000 videí.