Generální ředitel České televize Petr Dvořák dostane za loňský rok bonus v plné výši 2,3 milionu Kč. Rozhodla o tom dnes Rada ČT. Nárok na odměnu po splnění stanovených kritérií vyplývá z Dvořákovy manažerské smlouvy. Bonus v téže výši dostal i v předchozím roce. V diskusi o výši bonusu dnes radní ocenili vyrovnané hospodaření, dodržení plánovaných ukazatelů i vysoký podíl vlastní výroby. Bývalý předseda rady Jaroslav Dědič zdůraznil, že výtky v uplynulém roce nebyly nijak zásadní, ale spíše dílčí. Připomněl také většinové schvalování předkládaných zpráv. „To jsou důvody, které mě osobně vedou k tomu, že není důvod tu odměnu snižovat,“ řekl Dědič.
Dvořákův základní plat činí 230.000 Kč měsíčně, což je o 5.000 Kč víc, než bral jeho předchůdce Jiří Janeček, jehož v říjnu 2011 ve funkci vystřídal. Vyšší je také pohyblivá složka mzdy, na roční plný bonus může dosáhnout v případě splnění kritérií. Rada v nich sleduje plnění výsledků hospodaření, kvality a vývoje televizního vysílání a manažerských výsledků generálního ředitele. Dvořák po schválení odměny uvedl, že ji chápe jako souhlas se změnami, které Česká televize podstupuje. „A že jí dává podporu i ve chvíli, kdy prochází tak těžkým obdobím, jako procházela třeba v první polovině tohoto roku,“ řekl.
Pro odměnu v plné výši se vyslovilo 10 ze 14 radních. Hlasování se zdrželi noví členové Daniel Váňa a Jaroslav Maxmilián Kašparů, a to s ohledem na své krátké působení v radě. Další z členů Michael Hauser v diskusi připomněl některé dřívější výhrady. „Osobně vidím jako hlavní nedostatek otázku zpravodajství,“ uvedl. Dostatečně kvalitní podle něj nejsou ani všechny překládané zprávy a některé dotazy údajně nebyly zodpovězeny. Sám navrhoval vyplatit bonus ve výši 90 %, pro tento návrh nezískal dostatečnou podporu.
Česká televize loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 6,932 miliardy Kč a dodržela plánované cíle mzdových, výrobních i režijních nákladů. Díky menším skutečným nákladům a vyšším výnosům byl fond televizních poplatků v porovnání s rozpočtem čerpán v objemu o 31,5 milionu nižším. Radní Richard Hindls informoval, že ve fondu televizních poplatků byly ke konci loňska víc než 4 miliardy Kč. Účetní závěrku členové rady schválili jednomyslně.

Robert Němec je nově Robert Le Veneur

Josef Pazderka jako šéfredaktor Aktuálně.cz končí

Luděk Staněk přichází na Novu. Bude kreativním producentem komediálních seriálů

Český úspěch v Cannes Lions: McCann a Hero & Outlaw mají stříbrného Lva za PR

Leoš Mareš slaví 25 let na Evropě 2. Chce vydržet do roku 2047
