Ředitel ČT Dvořák dostane 66% roční bonus

Udělit bonus 66 % navrhl Lubomír Xaver Veselý. „Rok 2020 se České televizi povedl,“ řekl.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák dostane za loňský rok odměnu ve výši 66 % možného. To je zhruba 1,6 milionu Kč. Na svém středečním zasedání o tom rozhodla Rada České televize. Důvodem snížení byly mimo jiné problémy v komunikaci mezi Dvořákem a radou. Kvůli „složitostem v komunikaci“ snížili radní Dvořákův bonus rovněž o třetinu také loni. Sedm let předtím dostával ředitel ČT každoročně bonus v plné výši, tedy 2,42 milionu Kč, což je desetinásobek jeho měsíční mzdy.

S návrhem udělit bonus ve výši 66 % přišel radní Lubomír Xaver Veselý. „Často někde čteme, že mezi vedením České televize a radou hoří jakási válka. Tvrdím, že to je lež. Na jedné straně nás možná všechny mrzí, že se ne vždycky daří komunikace mezi vedením a radou. Připomenu tahanice o pozemky pod ostravským studiem, konflikty zájmů, Lidice a podobně. Ale je potřeba říct, že rok 2020 se České televizi povedl, už třeba blesková reakce na pandemii a bezesporu nejlepší výsledky za několik let,“ předeslal Veselý. „Přijde mi to rozumné, přijde mi to adekvátní, ostatně je to v hladině jako loni, a mohlo by to být základem, signálem na jedné straně pro další práci České televize, na druhé straně pro další kroky samotné rady.“

Radní Hana Lipovská navrhovala řediteli odměnu vůbec neudělit: „Obstrukce ze strany generálního ředitele, hospodářské problémy viz kauza Ostrava a další a další věci mi neumožňují navrhnout cokoli jiného.“

Radní Martin Doktor naopak navrhoval bonus v plné výši, řekl přitom, že on sám jako člen rady s komunikací s ředitelem televize problém neměl. Stoprocentní odměnu navrhl také radní Zdeněk Šarapatka. Podle něj vázne komunikace ze strany některých členů rady: „V řadě případů má konfrontační styl a nutí generálního ředitele, aby byl velmi opatrný a našlapoval po špičkách, aby za každé slovíčko, které vysloví, nebyl nějakým způsobem postižen.“ V hodnocení loňské aktivity ČT Šarapatka souhlasil s Veselým. „Válka je silné slovo, ale boj tady je,“ zhodnotil atmosféru v radě.

Pro 100% bonus hlasovali jen tři radní (Doktor, Kühn, Šarapatka), čtyři byl proti (Lipovská, Bradáč, Veselý, Matocha), dva se zdrželi (Samek, Kysilka). Pro nulový bonus byla jen Lipovská (osm hlasovalo proti). Veselého návrh na 66% odměnu, který před hlasováním podpořil předseda rady Pavel Matocha, byl přijat pěti hlasy (Veselý, Matocha, Bradáč, Kysilka, Samek), tři byli proti (Lipovská, Doktor, Šarapatka), jeden se zdržel (Kühn).

Generální ředitel Dvořák má od loňska napjaté vztahy s částí radních, které do kontrolního orgánu ČT zvolili poslanci v minulém roce. Radní ho mimo jiné obviňují ze střetu zájmů kvůli jeho angažmá v orgánech počítačové školy Gopas nebo pražské Leica Gallery.

Radu České televize má ze zákona tvořit 15 členů, v současnosti jich má jenom 11, středečního zasedání se jich zúčastnilo devět. Rada je neúplná od konce května, zvolit čtyři nové radní se poslanecké sněmovně dosud nepodařilo, a to vinou opakovaných obstrukcí především opozice.