V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéf ČT Dvořák jde naproti Železnému: oba mluví o dvou nových veřejnoprávních kanálech

Pouhý týden poté, co Vladimír Železný promluvil poprvé k novinářům o digitální síti, kterou spoluvlastní, a o tom, že by Česká televize měla mít ještě dětský a regionální kanál, hovoří o tomtéž generální ředitel České televize Petr Dvořák, na sledovaném fóru, konferenci Digimedia v sídle ČT na pražských Kavčích horách, kde se jako každoročně sešly špičky tuzemského televizního a reklamního trhu.

Dětský a regionální

„Šest kanálů do dvou let by byla optimální struktura České televize,“ odpovídal dnes Dvořák na otázku po budoucím rozvoji veřejnoprávního média. Dvěma novými kanály mínil dětský - ten včera představil (neveřejně) kontrolní Radě ČT - a regionální. Přičemž podle něj existují „dvě limitace“: finanční (najít dostatek peněz na jejich provoz) a technický, technologický (najít multiplex, který umožní regionální odpojování, aby se dalo v každém kraji vysílat jiný, místně příslušný program).

Právě takovou digitální vysílací síť představil Železný - někdejší šéf Novy, jejíž vedení po něm převzal právě Dvořák - před týdnem v pražském Louvru na tiskové konfereci, na níž se po letech objevil opět jako mediální manažer. S Radimem Pařízkem vlastní firmu Digital Broadcasting, která nedávno převzala digitální vysílací síť 4 od Telefóniky O2.

Železný mluvil stejně jako dnes Dvořák. „Poslední dva kanály, které veřejnoprávní televizi u nás scházejí, jsou dětský kanál a regionální kanál. Ostatně k tomu regionálnímu ji částečně zavazuje zákon o České televizi,“ řekl. „Budeme umět poskytnout zcela unikátní možnost. Třeba o kombinaci vysílání s některými místními, lokálními vstupy, které mají veřejnoprávní charakter,“ nabídl na dálku služby čtvrté sítě. Dokonce prohlásil, že čtvrtý multiplex je v Česku „poslední regionalizovatelná síť“.

Vladimír Železný rovněž kritizoval uvažovaný přechod na další úroveň digitálního vysílání ve standardu DVB-T2, ze současného DVB-T. I v tom se s ním Dvořák shoduje. „Neočekávám, že by Česká televize byla lídrem přechodu na DVB-T2,“ prohlásil dnes.

Kam s nimi

Dětský veřejnoprávní kanál je plán, který Petr Dvořák loni před volbou generálního ředitele ČT slíbil a který se televizním radním zalíbil. Už tehdy v projektu psal, že klíčové bude, kam se do vysílacích sítí tato nová stanice vejde - veřejnoprávní multiplex (tedy vysílací síť 1) je totiž plně obsazen čtyřmi programy ČT a stanicemi Českého rozhlasu.

Problém „kam s ním“ trvá. Dvořákův tým se nyní rozhoduje, zda skutečně nezvládne dětský kanál směstnat do sítě 1 pět televizních programů, nebo zda s ním půjde do ještě volných sítí 3 anebo 4 (síť 2 je plná programů Novy, Primy a Barrandova).

„Nechal jsem si udělat právní analýzu, z níž vyplynulo, že veřejnoprávní televize může digitálně vysílat jen ve veřejnoprávním multiplexu. Sítě číslo tři a čtyři tím vypadly ze hry,“ řekl šéf ČT v květnu Reflexu. Z krátkého rozhovoru, který Médiář.cz s Petrem Dvořákem vedl včera, vyplynulo, že jeho vyjádření pro Reflex není definitivní.

Jinými slovy, že jedno z možných řešení je najít cestu, aby se dodržel zákon i v případě, že dětský kanál půjde do třetího či čtvrtého multiplexu. A pokud chce nedlouho poté spouštět další kanál, bude ho muset zřejmě umístit právě do jedné z těchto dvou komerčních sítí.

Digital Broadcasting vs. České Radiokomunikace

S provozovateli obou sítí, tedy s Radiokomunikacemi i s firmou Digital Broadcasting, manažeři České televize nyní čile vyjednávají, potvrzují to jednak oni sami, jednak další informovaní lidé z branže. V neposlední řadě jde samozřejmě o cenu, kterou budou operátoři sítí za šíření signálu chtít.

Pro Pařízkovu a Železného síť by Česká televize byla významným novým zákazníkem, ne-li přímo klíčovým. Ve čtvrtém multiplexu totiž historicky vysílají programy ČT1 a Nova v HD rozlišení jako neplacené testy a „malá“ hudební televize Óčko.

Dá se přitom předpokládat, že stejně jako u všech stávajících kanálů by existoval společenský tlak (od diváků přímo či přes Radu ČT, nebo od regulačních orgánů), aby novými kanály pokryly celé území, respektive prakticky veškeré obyvatelstvo České republiky.

Dostavěná třetí síť, kterou (stejně jako síť 1 a 2) provozují České Radiokomunikace, momentálně pokrývá 95,7 % obyvatelstva, respektive 93,5 % území. Čtvrtá síť má do října pokrýt 85,9 % populace, respektive na 77,2 % území, rovněž v konečné podobě sítě. Před týdnem nicméně Pařízek s Železným rovněž oznámili, že na přání konkrétních zákazníků a s jejich investicemi budou v roce 2013 schopni zvýšit pokrytí až na 98 %.

Pokud by ČT chtěla vysílat v síti 4 a zároveň vyžadovala od jejího operátora pokrytí nad plán, musela by zbytek dosahu financovat ze svého. To v době, kdy musí sahat do rezerv z koncesionářských poplatků, aby udržela vyrovnaný rozpočet. Šéf ČT Dvořák nicméně dnes na konferenci Digimedia lehce naťukl také téma možného zvyšování koncesionářského poplatku.