V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéf ČT Dvořák odsune schůzi expertů, písemně se pře s Uhdem

Kvůli pnutí v redakci zpravodajství vztahy generálního ředitele České televize a předsedy televizní rady ochládají.

Petr Dvořák a Milan Uhde na schůzi Rady ČT začátkem listopadu. Foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia.cz

Petr Dvořák a Milan Uhde na schůzi Rady ČT začátkem listopadu. Foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia.cz

Schůze hodnotitelů, kteří mají posoudit stížnost skupiny redaktorů České televize na údajné autocenzurní zásahy, plánovaná na středu 4. prosince od 12 do 18 hodin, se posune na později. Plyne to z korespondence, kterou včera a dnes vedli generální ředitel ČT Petr Dvořák a předseda Rady ČT Milan Uhde. Dvořák se tázal radních, zda komisi, kterou ustavil, a její postup dál považují za správný a relevantní, Uhde odepsal, že na usnesení, že ve středu 11. prosince chce rada od Dvořáka vyjádření ke sporu včetně výstupu z jednání komise, se nic nemění.

Tón jejich komunikace přitom zdaleka není tak harmonický, jak býval na schůzích televizní rady za poslední dva roky, co je Dvořák ředitelem. Šéf České televize má za to, že Uhde svými vyjádřeními pro média „status komise expertů zásadně zpochybňuje a předem devalvuje jeho výstupy“, předseda televizní rady kontruje, že dopis generálního ředitele pokládá „za zbytečně podrážděný“. Oba listy si Médiář od aktérů vyžádal a zveřejňuje je.

Dopis Petra Dvořáka Milanu Uhdemu z 2. prosince, v přílohách odkazy na pondělní článek iDnes.cz

Dopis Petra Dvořáka Milanu Uhdemu z 2. prosince, v přílohách odkazy na pondělní článek iDnes.cz

ODPOVĚĎ MILANA UHDEHO

Vyjádření k dopisu generálního ředitele členům Rady České televize

Dopis generálního ředitele pokládám za zbytečně podrážděný. To, co nazývá mými mediálními výroky, byla má domněnka a redaktorka Válková to jako domněnku výslovně uvedla spolu se sdělením, že žádné informace nemám. Domněnka se nepotvrdila. To je vše. Na věci to nic nemění: Rada České televize se obrátila na generálního ředitele České televize, aby se ke kritickému podnětu některých pracovníků zpravodajství vyjádřil. Jeho vyjádření očekává k 11. prosinci a zaujme k němu stanovisko.

Doc. dr. Milan Uhde

Z původně pětičlenné komise se ze zdravotních důvodů, respektive kvůli vážným zdravotním problémům v rodině omluvili nejprve Dana Schmidt, pak Michal Šobr. Dvořák s Uhdem si psali kvůli pondělnímu článku na iDnes.cz, pojednávajícím právě o tomto. Uhde totiž webu mimo jiné řekl: „Kdybych byl nezávislý odborník a byl bych o to požádán, nevstoupím tam ani za milion. Domnívám se, že ti lidé odcházejí proto, že zadání pro ně není přesvědčivé. Ale to je jen moje domněnka.“

Dalšími členy komise jsou předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog médií Jaromír Volek a pražský zpravodaj BBC Rob Cameron. Ten podle iDnes.cz „neměl z toho zadání vůbec pocit nejasnosti“.

Nespokojení redaktoři se v říjnu obrátili na Radu ČT a upozornili ji na údajné nepřípustné zasahování do zpravodajství ze strany šéfredaktora Petra Mrzeny. Zpochybňování nestrannosti odmítl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Kompletní seznam 24 kritiků zná předseda Rady ČT Uhde, svá jména zveřejnili jen moderátorka Daniela Drtinová a Adam Komers, ostatní kvůli obavě z odvety zůstali v anonymitě.

Drtinová v minulém týdnu řekla, že redaktoři sestaví vlastní komisi, která se jejich kritikou bude rovněž zabývat. Upozornila, že aktivita není namířena proti snaze generálního ředitele, se členy jeho komise redaktoři údajně spolupracují. Moderátorka ale včera řekla, že sestavování nového týmu expertů bylo zatím pozastaveno v očekávání dalšího vývoje po odstoupení dvou členů „ředitelské“ komise.

Dvořák v dnešním dopise mírně ustupuje, když ponechává jedno místo volné pro nominaci náhradního dle svého výběru, ale podle výběru Rady ČT. O tom, že by do komise pozval někoho nominovaného přímou skupinou stěžujících si, podle znění dopisu neuvažuje.

Předseda Uhde zase v pondělním Respektu mírnil část svých okrajových vyjádření z předchozího rozhovoru pro tento časopis.

Upřesnění Milana Uhdeho v Respektu z pondělí 2. prosince

Upřesnění Milana Uhdeho v Respektu z pondělí 2. prosince. Repro: Respekt