Šéf ČT Dvořák plánuje vysílat dětský kanál ČT3 v televizní síti Pařízka a Železného

Úvodní stránka projektu dětského kanálu ČT3

Úvodní stránka projektu dětského kanálu ČT3

Společnost Digital Broadcasting majitele rádií Čas Radima Pařízka a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného by mohla díky České televizi vydělat na vysílání jejího chystaného dětského kanálu. Jako jednu z distribučních cest totiž šéf ČT Petr Dvořák, který v minulosti rovněž šéfoval Nově, uvádí multiplex 4, digitální síť, kterou provozuje právě zmíněná Pařízkova a Železného firma.

Píše se to ve Dvořákově projektu dětského kanálu, jenž dnes zveřejnily internetové Britské listy [viz PDF]. Pod částí projektu týkající se distribuce signálu je podepsán jako vedoucí příslušné odborné skupiny Ivo Ferkl, bývalý technický ředitel Novy, kterého si Dvořák nedlouho po svém zvolení šéfem ČT přivedl – jako řadu dalších pracovníků – na Kavčí hory.

Vedoucím projektu ČT3 je Václav Kvasnička, šéf akvizice (nákupu pořadů) České televize.

Distribuční mix

Dvořákův tým počítá s několika formami šíření dětského kanálu, jehož realizaci slibuje v průběhu příštího roku. Distribuční mix má podle šéfa ČT zahrnovat zemské vysílání, satelit, kabel a internet.

Zemské vysílání v multiplexu 4 označuje Dvořák za “dočasné provizorní řešení” a poznamenává, že ze dvou komerčních sítí, které dnes momentálně přicházejí v úvahu, protože jsou volné – jde o síť 3 provozovanou Českými Radiokomunikacemi a právě síť 4 společnosti Digital Broadcasting -, volí multiplex 4 “podle doporučení ČTÚ [Českého telekomunikačního úřadu]”.

Samotná televize přitom argumentuje, že v rámci přechodu z analogového signálu na digitální měla od operátora své sítě (tím jsou České Radiokomunikace) dostat k dispozici subsíť umožňující regionalizaci vysílání, zjednodušeně řečeno, aby v každém regionu mohla vysílat jiný program. Tu nemá a podle úřadu je „nutné“, aby k tomu využila části sítě 4.

“Za účelem rozšíření počtu programů či regionalizace vysílání je za této situace nutné a možné efektivně využít sítě 4, jejíž kapacita je k dispozici,” napsal televizi regulátor.

Z textu projektu dál vyplývá, že pokud by ČT za šíření dětského kanálu v síti 4 platila, znamenalo by to pro Pařízka s Železným byznys na tři roky (plus jeden rok opce). Možné ovšem je, že díky regulátorovi jim televize platit nebude. “ČTÚ je připraven uložit operátorovi této sítě v případě potřeby i povinnost šíření televizního signálu,” cituje šéf televize Dvořák dopis svého jmenovce Pavla Dvořáka, šéfa úřadu.

I kdyby firma Digital Broadcasting musela ČT3 vysílat zadarmo, přineslo by jí to aspoň marketingovou výhodu – dětský kanál ČT by byl původním obsahem, na nějž by bylo možné lákat diváky, kteří by si kvůli tomu nastavili příjem celé sítě. V důsledku by to pomohlo celé síti, jinými slovy zpropagovalo by to i další kanály. Mezi ty patří v červnu spuštěná rodinná televize Pohoda, kterou provozují rovněž Pařízek s Železným.

Nakonec ve vlastní síti

V budoucnu šéf České televize pro zemské vysílání přece jen plánuje jako finální řešení využít tzv. veřejnoprávní multiplex, tedy vysílací síť 1, v níž jsou nyní čtyři programy ČT a stanice Českého rozhlasu.

Kapacita je tak momentálně naplněna, směstnat tam všechny televizní i rozhlasové kanály je údajně aktuálně “nerealizovatelné”, Dvořák ale spoléhá na druhou generaci digitální televize DVB-T2, která by umožnila umístit v síti další programy. Do té doby by podle projektu měla ve vysílací síti 1 fungovat i její regionální subsíť.

Kolik bude kanál stát

Přímé roční náklady by měly podle dřívější oficiální zprávy ČT tvořit nejvýš 233 milionů Kč.

Varianty nákladů dětského kanálu ČT3

Varianty nákladů dětského kanálu ČT3. Kliknutím zvětšíte

Při plném pokrytí obyvatelstva televizním signálem předpokládá Dvořákův tým, že dětský kanál dosáhne v cílových skupinách 4 až 8 let a 9 až 12 let podílu na sledovanosti 17 až 23 %.