Šéf ČT: programově optimální by na přelomu roku byly jen dva projevy

Ředitel a radní veřejnoprávní televize probírali nasazování projevů ústavních činitelů.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš při projevu 1. ledna 2020. Repro: ČT

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš při projevu 1. ledna 2020. Repro: ČT

Kdyby na konci roku a na začátku nového promlouvali k občanům jen dva ústavní činitelé, líp by se vměstnali do vysílání než celkem čtyři projevy, které divákům koncem prosince 2019 a začátkem ledna 2020 adresovali postupně prezident republiky, předseda Senátu, předseda Sněmovny a předseda vlády. V diskusi s televizními radními to na dnešní schůzi Rady České televize řekl Petr Dvořák, generální ředitel ČT.

„Programově optimální varianta by byla, kdyby ze čtyř ústavních činitelů měli projev třeba jenom dva,“ podotkl Dvořák. Odpovídal tak na dotazy radních Zdeňka Šarapatky a Vratislava Dostála.

Podle Šarapatky byla „zásadní chyba“ nasadit projev premiéra Andreje Babiše 1. ledna na nejsledovanějším programu ČT1 v hlavním vysílacím čase od 20 hodin, chápe to jako zvýhodnění představitele jedné z parlamentních stran proti ostatním ústavním činitelům. Navíc Babišův projev odsunul vysílání jednoho z dílů cyklu Marie Terezie, jednoho z nejdražších pořadů z produkce České televize. „Otázka nasazení projevu je pro mě diskutabilní, zajímaly by mě vyjednávací podmínky,“ zajímal se Šarapatka.

„Čas jsme vymysleli my, abychom programově nenabourávali vysílací schéma. Byli jsme schopni to zařadit ve dvou časech, a to po 13. hodině, nebo právě pod Událostech,“ vysvětloval Šarapatkovi ředitel ČT. „Programově nám připadalo nešťastné pro diváky, aby šly tři projevy po sobě,“ řekl Dvořák k tomu, proč projevy Babiše, předsedy Senátu Jaroslava Kubery a předsedy sněmovny Radka Vondráčka nevysílala Česká televize najednou.

Podle Dvořáka míval od televize nabídku mít svůj projev už premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, ale nevyužil ho. „Že se to nabízelo Sobotkovi a on to odmítl, to je fakt,“ potvrdil Šarapatka. Ředitel ČT také připomněl, že Miloš Zeman s nástupem do funkce prezidenta přesunul svůj projev z 1. ledna na 26. prosince a trval na tom, že výrobu bude zajišťovat televize Nova.

„První leden stojí za to, aby si diváci ČT vyslechli poselství do budoucna. Nabídku jsme dávali i předchozímu premiérovi. Loni toho využili předseda sněmovny a Senátu. To jsme zařadili na 13. hodinu, jak bylo zvykem. Nabídku dostávali premiéři i v uplynulých letech. Až letos se ji [Babiš] rozhodl využít,“ popsal ředitel Dvořák.

Radní Dostál chtěl vědět, zda se letošním projevem premiéra zakládá nová televizní tradice. Optimální z hlediska programu by, jak řekl ředitel ČT, bylo, kdyby promlouvali prezident a premiér, 26. prosince, respektive 1. ledna, a to vždy do 13 hodin, tedy odpoledne, ne večer. A aby si natáčení prezidentského projevu mohla zajistit sama ČT a nemusela přebírat záběry od Novy.

Kolik lidí projevy vidělo

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

  • 909.000 diváků na ČT1 a ČT24 celkem
  • 360.000 diváků na Nově a Barrandově celkem

Novoroční projev Jaroslava Kubery

  • 651.000 na ČT1 a ČT24 celkem

Novoroční projev Radka Vondráčka

  • 733.000 na ČT1 a ČT24 celkem

Novoroční projev premiéra Andreje Babiše

  • 1,3 milionu diváků na ČT1 a ČT24 celkem

Zdroj: Česká televize