Šéf ČTK odmítá Žantovského návrh na prostor pro partaje

Nápadu, že by veřejnoprávní agentura mohla grátis „veřejně sloužit“ parlamentním stranám, generální ředitel Jiří Majstr nevyhoví, odkazuje na existující placenou službu.

Rada ČTK na dnešní schůzi v sídle agentury v pražské Opletalově ulici. Zleva Petr Žantovský, Michaela Marksová, Jana Gáborová, Jaroslava Wenigerová. Chyběl Pavel Foltán. Na dva další nové členy kontrolní orgán čeká. Foto: Karel Choc

Rada ČTK na dnešní schůzi v sídle agentury v pražské Opletalově ulici. Zleva Petr Žantovský, Michaela Marksová, Jana Gáborová, Jaroslava Wenigerová. Chyběl Pavel Foltán. Na dva další nové členy kontrolní orgán čeká. Foto: Karel Choc

Generální ředitel České tiskové kanceláře (ČTK) Jiří Majstr nevyhoví návrhu místopředsedy Rady ČTK Petra Žantovského, podle něhož by politické strany zastoupené v parlamentu mohly publikovat přes agenturu svá stanoviska, a to denně a bezplatně. Majstrova písemná odpověď na Žantovského návrh je zatím určená pouze členům rady, její znění ale Médiáři potvrdila místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová. Tématem se radní na středečním zasedání nezabývali.

Jaroslava Wenigerová. Foto: Karel Choc

Jaroslava Wenigerová. Foto: Karel Choc

„Stanovisko odpovědi vychází jednoznačně ze zákona. Nejen ze zákona o ČTK, ale i ze zákona o politických stranách a v tomto duchu je tedy vedena argumentace,“ říká k Majstrově odpovědi Wenigerová (zvolena za ODS), která je pověřena rolí mluvčí rady. Majstr se podle jejích slov ve svém rozboru „k tomuto návrhu nepřiklání“. Sám generální ředitel odmítl téma pro Médiář komentovat. Na dnešní schůzi sice byl přítomen, vyjadřoval se nicméně k jiným bodům, jako byly agenturní kurzy nebo nadcházející oborová konference.

Prostřednictvím agenturního servisu později Majstr sdělil, že „ČTK bude nadále nabízet službu šíření tiskových sdělení Protext v dnešních parametrech, tedy jako placenou službu pro každého“.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Foto: Karel Choc

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Foto: Karel Choc

Žantovského návrh je tak de facto bez perspektivy. Je to totiž právě vedení tiskové agentury, kdo výlučně rozhoduje o jejím fungování a obsahu. Prostorem pro publikování tiskových zpráv tak zůstane zmíněná placená služba Protext. Ta je samozřejmě coby potenciálním klientům k dispozici i politickým stranám.

Petr Žantovský (v radě je za ANO) svůj návrh přednesl na předchozím zasedání rady, kde zaujal většinu radních. Žantovský navrhoval, aby strany mohly každý den publikovat v informačním servisu jednu vlastní zprávu o rozsahu 1.800 znaků včetně mezer, a to grátis. „Pro občany by to mohl být zajímavý servis – dozvědět se bez dodaného editorského příspěvku, co strany chtějí říci. Navíc by to do jisté míry zmírnilo diskuse, že agentura preferuje tu či onu politickou stranu,“ objasňoval Žantovský svůj nápad. Radní následně požádali generálního ředitele Majstra, aby se k němu vyjádřil. Místo původně plánované žádosti o účast na zasedání rady ho požádali o písemnou odpověď. Na dnešním zasedání pouze konstatovali, že ji obdrželi a potřebují čas na její prostudování.

Petr Žantovský. Foto: Karel Choc

Petr Žantovský. Foto: Karel Choc

Návrh v minulých týdne zaujal i poslance, kteří se k němu vyjadřovali na zasedání volebního výboru. Tam ho kritizovali reprezentanti ČSSD, Pirátů a ODS. Zajímavý naopak přišel Martinu Kolovratníkovi z ANO. Kriticky se k němu vyjádřil také Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu. „Návrh je v přímém rozporu se zákonem o České tiskové kanceláři, který výslovně říká, že členové rady nesmějí působit ve prospěch politických stran a hnutí. Zákon také v sedmi bodech vymezuje působnost rady. V žádném případě do působnosti rady nepatří jakýmkoliv způsobem ovlivňovat, natož měnit skladbu zpravodajství ČTK,“ upozorňoval ve vyjádření předseda správní rady českého výboru institutu Michal Klíma.

Jana Gáborová. Foto: Karel Choc

Radní Jana Gáborová, zvolená za SPD. Foto: Karel Choc

Michaela Marksová. Foto: Karel Choc

Radní Michaela Marksová, zvolená za ČSSD. Foto: Karel Choc

Jestli se návrhem bude Rada ČTK dál zabývat, zatím není jasné. „Pro mě je to stanovisko natolik jasné, že by to rada, myslím, měla vzít na vědomí. Ale protože jsem jedna z pěti, samozřejmě musím čekat, co řeknou ostatní kolegové,“ podotkla místopředsedkyně Weingerová. Ta má na starosti návrh programu, do kterého mohou radní se souhlasem nadpoloviční většiny přidávat vlastní body. Další zasedání agenturní rady je plánováno na 21. říjen.