V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Šéf KSČM chce, aby se novináři volili a přiznávali majetek

„Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první,“ prohlásil Vojtěch Filip. Funkci by podle představ předsedy komunistů měli novináři na čtyři roky.

  • ČTK
  • 05. 06. 2019 23:45
Vojtěch Filip, předseda KSČM. Foto: Profimedia.cz

Vojtěch Filip, předseda KSČM. Foto: Profimedia.cz

Novináři by měli být podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa voleni a měli by stejně jako poslanci nebo starostové podávat majetková přiznání. Přes léto Filip hodlá připravit zákon, který by takové změny v Česku zavedl. S odvoláním na samotného šéfa KSČM to napsaly Hospodářské noviny. „Mediokracie vítězí nad demokracií. Potom budeme muset sáhnout k tomu, že kdo bude chtít být novinář, bude muset být zvolený. Každé čtyři roky se bude muset podvolit volbě,“ cituje server Filipa. Funkci by podle představ šéfa komunistů měli novináři jistou na čtyři roky, pak by museli svou práci před voliči obhajovat.

Filip Hospodářským novinám opakovaně potvrdil, že návrh myslí vážně. „Nemyslím to ironicky. Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první,“ řekl. Jediný, kdo má v Česku ještě svobodu slova, je podle Filipa editor zpravodajství. Nazítří pak předseda KSČM prohlásil: „Volbu novinářů samozřejmě nechám na editorech. Byl to jen mediální titulek pro připoutání pozornosti.“

Majetková přiznání by měli novináři veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, zveřejňovat už nyní, řekl šéf KSČM. Přehled o platech novinářů v těchto médiích je podle něj důležitý, když za jejich služby lidé platí koncesionářské poplatky. Považuje to za klíčovější změnu než zavedení volby novinářů. Detaily návrhu zatím sepsané nemá, uvedl.

Syndikát novinářů ČR takový návrh odmítá. „Nejpřiměřenější by bylo odmítnout takový pokus jako nejapný žert, protože podobná praxe ve fungujících demokraciích neexistuje. Pokud byl míněn vážně, bylo by třeba ho důrazně odmítnout, protože by znamenal zásadní invazi státu do svobody slova a vyjadřování,“ napsal ČTK předseda syndikátu Adam Černý. Filipův nápad by měly podle Černého odmítnout všechny politické strany respektující demokracii a právní řád v Česku.

Je podle něj zarážející, že takový nápad přichází nyní, kdy se ukazuje, že členové rad, které mají nad médii veřejné služby dohlížet, jsou vybíráni podle stranického klíče a zákulisních dohod. „Pokud by dosavadní praxe měla být návodem, jak by měli být voleni novináři, bylo by to v rozporu s Ústavou České republiky a Listinou práv a svobod. Znamenalo by to snad, že ti, kdo by se zvolit nedali, by nesměli být novináři?“ ptá se Černý.

Zástupci dalších sněmovních stran podobné úvahy většinou odmítli. Pirátský poslanec Tomáš Martínek si Filipem navrhovaný postup v médiích neumí představit, volbu novinářů označil za nesmysl. Připomněl ale návrh Pirátů na rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na kompletní hospodaření veřejnoprávních médií. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) i expředseda STAN Petr Gazdík návrh striktně odmítli. Místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Josef Hájek by nyní takovou změnu neodmítl ani neodsouhlasil, na to, aby se rozhodl, by potřeboval víc informací.

„Pan Filip evidentně nyní pobýval příliš dlouho na sluníčku. Představa, že novináře by měl někdo volit, je mimo hranice zdravého rozumu,“ uvedl Aleš Borovan z webu Borovan.cz.

Česká televize i Český rozhlas pod veřejnou kontrolou jsou. Poslanecká sněmovna schvaluje výroční zprávy o činnosti a o hospodaření ČT i rozhlasu. Generální ředitele obou médií vybírají rady, jejichž členy volí zákonodárci. Stejné je to s Českou tiskovou kanceláří, která má rovněž veřejnoprávní statut.