Šéf KSČM Filip chystá do zákona, aby novináři přiznávali majetek

Profesionálové z ČT, ČRo a ČTK by měli podávat vstupní, každoroční a výstupní přiznání.

  • ČTK
  • 20. 09. 2019 23:55
Vojtěch Filip, předseda KSČM. Foto: Profimedia.cz

Vojtěch Filip, předseda KSČM. Foto: Profimedia.cz

Předseda KSČM Vojtěch Filip připravil novelu, podle níž by museli majetková přiznání pravidelně podávat i novináři veřejnoprávních médií, tedy České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře. Uvedl to na Twitteru jako „vzkaz pochybovačům“. „Teď nabídnu kolegům, kteří budou mít odvahu to také podepsat. Když nikdo, předložím to sám,“ uvedl. ČTK Filip řekl, že předlohu podá do sněmovny v nejbližších týdnech.

Profesionální novináři veřejnoprávních médií by měli podle Filipa stejné povinnosti jako ostatní veřejní funkcionáři, na něž se zákon o střetu zájmů vztahuje. Podávali by vstupní majetkové přiznání, následně každoroční a také výstupní potom, co by práci přestali vykonávat. Internetový registr majetkových přiznání vede ministerstvo spravedlnosti.

Místopředseda sněmovny Filip tvrdí, že novináři ovlivňují veřejné mínění, ale nenesou žádnou odpovědnost. „Primárně mi jde o to, aby aspoň to, co se odehrává ve veřejnoprávních médiích, aby byla pravda a ověřené informace,“ řekl.

O návrhu na zavedení majetkových přiznání novinářů Českého rozhlasu a České televize mluvil Filip už v červnu. Za nadsázku pak označil další záměr, aby byli novináři každé čtyři roky voleni. Na majetkových přiznáních ale trval. Poukazoval na to, že veřejnoprávní televize a rozhlas jsou placeny z veřejných prostředků.

Česká televize a Český rozhlas vybírají koncesionářské poplatky, což je podle Filipa kvazidaň. Česká tisková kancelář hradí veškeré náklady výhradně ze své komerční činnosti. Předseda KSČM ale uvedl, že má právo na státní dotace. Protože žádné nečerpá, je podle něho možné, že by v legislativním procesu z předlohy vypadla. Na druhou stranu je ale také podle Filipa možné vztáhnout zákon o střetu zájmů i na novináře soukromých médií.