Šéfredaktor Lui: Češi už nemají z gayů strach

Lui znamená ve francouzštině ten. V Česku jde o jediný časopis, který se orientuje na homosexuální muže. Obsah vytváří půl na půl muži se ženami. Prosadit se s takto úzce orientovaným médiem není jednoduché, prodej se pohybuje v lepším případě kolem 30 % při tištěném nákladu přesahujícím 5.000 kusů. Mediažurnál mluvil s Jakubem Starým, který Lui vede sedmým rokem. Titul vešel v minulosti ve známost kontroverzním rozhovorem s Mirkem Topolánkem, jehož uveřejnění zafungovalo v tehdy rozbouřené české politice jako pomyslná poslední kapka a politika stálo premiérské křeslo.

Jakub Starý. Foto: Danny Worm

Jakub Starý. Foto: Danny Worm

V jakém vztahu jsou v Česku média a menšiny?

Situace se v posledních letech hodně změnila. Pokud se budeme bavit o LGBT komunitě, média dříve zobrazovala homosexuály a lesby stereotypně, skoro jako karikatury. V běžně přijímané mediální představě před pěti až deseti lety byl gay vykroucený růžový chlap, který se zajímá o módu, Madonnu, je hloupý a okatě dává najevo svou sexuální orientaci. Lidé pracující v médiích tak chtěli, aby cílová skupina bezpečně poznala, že jde o homosexuála. V poslední době se situace mění, velkou roli hrají kromě časopisu Lui třeba projekty typu Prague Pride a občanská sdružení, která se na LGBT komunitu orientují. Aktivně se podílejí na tom, aby byla komunita vnímána v celé své šíři a barevnosti. Důležitou roli hrají také známé osobnosti, které homosexuální orientaci přiznají. Přesto ale narážíme na to, že mnoho veřejně známých lidí orientaci nepřizná, protože se obává, aby je společnost neoznačovala za karikatury.

Když zhodnotíte vývoj v Česku za posledních 25 let, kam se Češi posunuli v přístupu k LGBT komunitě?

Ztratili jsme strach, který pramenil z neznalosti. Veřejnost LGBT komunitu neznala, nevěděla, s kým si ji má spojovat. Dnes zjišťuje, že jde o normální lidi s běžnými problémy a stejnými starostmi, jaké má ona sama. Mluvím hlavně o velkoměstech, na vesnicích stále pozorujeme velmi konzervativní přístup. Ale vztah velkoměsta a venkova v kontextu sexuální orientace je ve všech zemích víceméně podobný, není to tedy jen problém Česka. Velkoměsto bude vždy poskytovat anonymitu a větší prostor pro vyjádření, na vesnici jsou vztahy více rodinné a tradiční.

Aktuálně jsou velkým tématem uprchlíci. Zvládají česká média svou roli informovat o tématu objektivně?

V prvé řadě si myslím, že objektivní žurnalistika neexistuje. Můžete mít sebeobjektivnějšího redaktora, ale vždy do článku vkládá kus subjektivního postoje, ať chce nebo nechce. Druhou věcí je, že česká společnost je silně polarizovaná na dva tábory, na takzvané sluníčkáře a na extremisty. Podle mého názoru chybí v českých médiích sjednocující střední proud, který by se o objektivitu v této problematice snažil. Vyhrocená situace je definovaná právě těmito dvěma extrémy.

Časopis Lui se věnuje hlavně lifestylu. Kdybyste ale řídil politický plátek, dával byste prostor představitelům extrémních politických uskupení, například prostřednictvím rozhovorů?

V redakci Lui nyní zvažujeme, že bychom se v dalším čísle věnovali islámu právě přes různé rozhovory. Pokusili bychom se o střet zmiňovaných stran, ale nechceme dávat větší prostor jedné nebo druhé straně. Chceme čtenářům nastínit, jak ti lidé uvažují, čtenáři si musejí udělat vlastní názor na základě protiváhy. Třeba v aktuálním vydání jsme dělali rozhovor s Romanem Jochem, což je jeden z největších homofobů v Česku. Dopadlo to bezvadně.

Můžete oslovením lidí typu Roman Joch zvrátit nebo případně ovlivnit jejich názory?

Rozumnou diskusí jde úplně všechno. U Romana Jocha jsem předpokládal, že nám bude říkat samé nenávistné věci, nakonec uznal i věci, které si před lety nemyslel. Nevím, zda jde o vliv samotného rozhovoru, nebo jestli prošel jistým procesem uvědomění.

Titulní strana prvního čísla obnoveného magazínu Lui

Gay magazín Lui se na jaře 2015 vrátil k tištěné verzi. Dvouměsíčník v honosnějším hávu nově cílí na homosexuály přes třicet

Tradiční mediální platformy, kam se řadí rozhlas a televize, se příliš LGBT komunitě nevěnují, čím si to vysvětlujete?

Například Česká televize se tomuto tématu relativně věnuje. Referuje o akcích jako je Prague Pride, funguje i jako mediální partner. Nejde o to, že by připravili koncepci ušitou na míru LGBT komunitě. Ve vysílání se tak sice objevil například pořad Q, ale běžel v pátek v noci, takže cílovou skupinu tvořily ženy ve věku nad 50 let. Pokud chcete dělat v médiích projekt pro gaye, musíte se řídit tím, co zajímá většinu, jinak nemáte šanci uspět. U soukromých médií jde pak o obchodní stránku věci. Může to být strach z prodeje inzerce a pochybnost o velikosti trhu. Česko samo o sobě je malý trh. Pokud se v rámci něj zaměříte na menšiny, tak to výdělečné nebude.

Jak se žije gayům v Česku?

Skvěle. Podle mého názoru udělalo Česko během krátké doby obrovský posun. V otázce přijetí LGBT komunity jsme se dostali na úroveň mnoha západních států za zhruba deset let, jim samotným to trvalo třeba čtyřicet nebo padesát let. Primárně je to zdejším malým vlivem církve, lidem je to zkrátka tak trochu jedno. V životě jsem tu nezažil žádný slovní nebo fyzický útok.

Lui u nás vychází na papíře od roku 2009, ze začátku cílil hlavně na mladší čtenáře, letos na jaře ale trochu změnil cílovou skupinu a začal se orientovat na homosexuály ve věku nad třicet let. Co stojí za tímto rozhodnutím?

Spíše bych to pojmenoval tak, že čtenáři s námi zestárli. Když jsem začínal, bylo mi 24 let, dneska jsem o 7 let starší a naši čtenáři jsou na tom podobně.

Jaká témata zajímají čtenáře Lui nejvíce?

Naši cílovou skupinu hodně zajímá móda, trendy, cestování, rozhovory a kratší aktuality ze světa kultury.

Co se týče inzerce v Lui, tak bývá v souvislosti s homosexuály hodně používán výraz DINK. Popište, o co jde a jaké firmy u vás nejčastěji inzerují?

Jde o zkratku mezinárodně používaného pojmu, který se užívá v souvislosti s označením homosexuálů – „double income no kids“ („dvojitý příjem, žádné děti“). Nicméně do této skupiny nespadají jen homosexuálové, ale třeba i bezdětné páry. Co se týče našich inzerentů, tak už máme za tu dobu poměrně stálou skladbu, jedná se hlavně o firmy z oblasti módy, kosmetiky, péče o zevnějšek, estetické kliniky či automobilky.

O časopisu Lui bylo hodně slyšet v souvislosti s rezignací tehdejšího premiéra Mirka Topolánka v roce 2010. Rozhovor pro Lui byl zřejmě poslední tečkou za jeho politickou kariérou. Nelichotivě se vyjadřoval o církvi, homosexuálech a politických oponentech. Přesto jste se ho tehdy zastal, jak to přesně bylo?

Pan Topolánek podle mě neřekl nic hrozného, akorát to řekl značně neomaleně. To, co se objevilo v médiích, byla silná manipulace a vytržení informací, které řekl, z kontextu. Následně to bylo použito k tomu, aby byl sesazen. Podle mě to byl politický puč. Já byl v průběhu zmiňovaného rozhovoru rád, že k nám byl otevřený a upřímný. Na rovinu řekl, co si myslí, a proto jsem se ho následně zastal. Celý problém vznikl ve chvíli, kdy jsme najali člověka, který měl z rozhovoru natočit video, ale následně byly tyto materiály prodány do bulváru.

Rozhovor jsme převzali z aktuálního čísla Mediažurnálu, časopisu Syndikátu novinářů České republiky. Přečtěte si celé vydání